Muğla Müftülüğü: “Pandemi kurallarına uymamak kul hakkıdır”

Muğla Müftülüğü’nün yılın son cuma hutbesinde pandemi kurallarına değinilerek, “Pandemi kurallarına uymamak kul hakkıdır” denildi.

Muğla Müftüğü tarafından okunan yılın son cuma hutbesinde pandemi kurallarına dikkat çekildi. Hutbede, “Pandemi kurallarına uymamak kul hakkıdır” ifadeleri dikkat çekti.

Pandemi kurallarına uymamanın kul hakkı olduğunu ifade edilen hutbede, koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerin önemine vurgu yapılırken, herkesin aşılarını yaptırması tavsiye edildi.

Pandemi kurallarına dikkat çekilen hutbede yer alan diğer ifadeler şu şekilde:

“Aziz Müslümanlar! Günler ayları, aylar yılları kovalıyor. Zaman süratle akıp gidiyor. Ömür sermayemiz her geçen gün tükeniyor. Sayılı nefeslerimiz bitiyor. Acısı ve tatlısıyla, hüznü ve sevinciyle miladi bir yılı daha geride bırakıyoruz. Geliniz, mübarek Cuma gününün şu icabet vaktinde kendimizle yüzleşme kararı verelim. Yapıp ettiklerimizin muhasebesini yapalım. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekelim. Kıymetli Müslümanlar! Muhasebenin özü, kişinin kendini bilmesidir. Hakikat aynasına bakıp kendine gelmesidir. Nereden geldiğini, niçin geldiğini ve nereye gideceğini tefekkür etmesidir. Muhasebenin başı, her türlü nefsani ve şehevi arzulara ‘dur’ diyebilmektir. Kötü huy ve davranışları terk edebilmektir. Bütün günahlarımıza tevbe etmek, bir daha aynı günahlara dönmemeye karar vermektir. Tüm Müslümanların, yaratılış amacına uygun bir gelecek planı yapmaya davet edildiği hutbenin devamında “Öyleyse, miladi yılın bu son gününde geçmişimizi muhasebe edip geleceğe yön vermek adına kendimize şu soruları soralım: ‘Elestü bi Rabbiküm’ sorusuna karşılık Rabbimize verdiğimiz kulluk ahdine sadık kalabildik mi? Ömrümüzü imanla, ibadetle ve güzel ahlakla geçirebildik mi? Rabbimizin haram kıldığı her şeyden uzak durabildik mi? Canlı cansız tüm mahlükata karşı sorumluluklarımızı yerine getirebildik mi? Hasılı her yılımızın, her ayımızın, her günümüzün, hatta her saatimizin kıymetini bilebildik mi?”