Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri’nden açıklama: “Helalleşmeyeceğiz, hesaplaşacağız”

Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından basın açıklaması yaparak gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi ve “Hükümet istifa” dedi.

Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri, bugün (6 Mart 2023) Sınırsızlık Meydanı’nda saat 17:30’da bir araya gelerek, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Muğla Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Haluk Özsoy okudu.

Özsoy, “İhmaller, tedbirsizlikler, yandaş müteahhitlere kolaylık sağlamak için yapılan düzenlemeler, bütçenin kendi iktidarının devamını sağlamak amacıyla yanlış kullanımı neticesinde binlerce canımızı kaybettik. Depremin aslında bir doğa olayı olduğunu biliyor olsak da böylesi bir felaketin yıkıma dönüşüyor olmasının en temel sebepleri daha fazla kar edebilmek için kullanılan ucuz yapı malzemelerinden, imara açılan yerleşim alanlarının seçiminden ve yapılaşmada rant odaklı bir anlayışla hareket edilerek, imara açılmaması gereken alanların açılmasından, imar affı ve kentsel dönüşüm gibi yasaların siyasal ve ekonomik çıkarlar sonucu belirlenmesiyle kar için insan hayatını hiçe saymasından kaynaklanmaktadır” dedi.

“DOĞA OLAYLARINA KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSAYDI BİNLERCE İNSANI KAYBETMEZDİK”

Depremlerde binaların çökmesinden müteahhitler kadar bu binaların yapılmasına izin veren yerel yönetimlerin ve siyasi partilerin de sorumlu olduğunu dile getiren Özsoy, “Özellikle bugünün iktidarı üzerine düşen görevi yapmadı. Önlem alınabilecek doğa olaylarına hep kader olarak baktı. Oysaki felaketlere yol açan doğa olaylarına karşı gerekli önlemleri alabilmiş olsaydı şimdi binlerce insanı kaybetmezdik” ifadelerini kullandı.

Geçmişte yaşanan depremlerden gerekli dersin çıkarılamadığını dile getiren Özsoy, “Bir taraftan depreme dayanıklı binalar yapılması konusunda gerekli denetimler yapılmadı, diğer taraftan da arama ve kurtarma çalışmaları konusunda ne kadar yetersiz kalındığı gün gibi ortaya çıktı. Bu konuda koordinasyon eksikliği ve hazırlıksız yakalanma konusu bariz bir şekilde görünüyor” dedi.

“DEPREM DEĞİL BİNALARIN DAYANIKSIZLIĞI, DENETİMSİZLİĞİ ÖLDÜRDÜ BİZİ”

“Deprem değil, binaların dayanıksızlığı, denetimsizliği öldürdü bizi” diyen Özsoy şöyle devam etti:

“Deprem değil, devletin kurumların beceriksizliği, ilgisizliği, ihmali, alakasızlığı öldürdü ve bugüne kadar AFAD diye ortalığı velveleye verdikleri kurumların içinin ne kadar boş olduğu bir kez daha bizim karşımıza çıktı. Kızılay, AFAD gibi liyakatsiz, beceriksiz, teçhizatsız, yakınları ve yandaşlarını atayarak bu kurumların içini boşaltmış olan bu saray iktidarı, bu depremde kayıplarımızın bu kadar büyük olmasının temel nedeni.

Arama ve kurtarma ekiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmeleri de ayrı bir zafiyet konusudur. AFAD deyim yerindeyse tam anlamıyla sınıfta kalmıştır.

İlk elden ve hızlı bir şekilde depremzede yurttaşlarımıza ulaştırılması gereken çadırlar, bu görev ve sorumluluk sahibi Kızılay tarafından depremin üçüncü gününde para karşılığı satılmış, depolar boşaltılmıştır. Ranta dayanan çevre ve imar politikalarıyla, imar barışı adı altında topladığı paralarla, yaşamı değil ölümü kucaklayan siyasal iktidarın daha fazla kazanç hırsı, AFAD’ın acizliği ve Kızılay’ın şirketleşmesiyle daha da görünür hale gelmiştir.”

OHAL ilan ederken, sosyal medyayı en hayati zaman aralığında yasaklarken, devlet nerede diye tweet atanları tek tek gözaltın alırken, halkı ve medyayı sürekli tehdit edip, susturmaya çalışırken, 72 saat boyunca vinçleri, kepçeleri, yardım tırlarını yollarda bekleyen bu iktidardan hesabını soracağız.”

İktidarın bilime düşman olduğunu ve depremle ilgili bilimsel çalışmaları, rant politikalarının önünde engel olarak gördüğü için dikkate almadığını söyleyen Özsoy, “Bilime düşmanlıklarının bir somut örneği de depremzedelerin barınma sorununu çözmek için üniversitelerde eğitime ara verme kararıdır. Depremin faturasını üniversitelere öğrencilere çıkarıyorlar, öğrencilere, hocalara, çalışanlara çıkarıyorlar Eğitim süreci devam etmesin, öğrenciler bir araya gelmesin, sorgulamasın, dayanışma oluşmasın istiyorlar. Acının ortasında ailesini kaybetmiş, yalnız kalmış çocukları kaçırarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bilgisi ile istismarcı, sicili bozuk tarikatlara, cemaatlere yerleştiren gerici siyasal İslamcı bu iktidara hesap soracak ve bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Depremin felakete dönüşmesinden mevcut iktidarın sorulmlu olduğunu söyleyen Özsoy şunları dile getirdi:

“Halk düşmanlığı söz konusu olduğunda, bu iktidarın hızını hiçbir şey kesmiyor. Depremin büyük bir felakete dönüşmemesi için koordine olmayan bu iktidar, savaş faaliyetleri söz konusu olduğunda anında koordine olmayı nasıl başarıyor? Bakın, kamu yararını değil rantı, halkın yaşamını değil kendi bekasını, barışı değil savaşı tercih eden bu siyaset ve zihniyet ölümlerin ve yıkımın sorumlusudur.

Yapılan yardımların önünü kesmeye çalışanlara, sivil toplumun gönderdiği araçların üzerine AFAD pankartı asanlara, yardımlaşma ve dayanışma merkezlerine kayyum atayanlara da buradan sözümüz var; Hafızalarımıza kayyım atayamazsınız, bunları unutmayacağız, unutturmayacağız, sormaktan sorgulamaktan, hesabın peşine düşmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu iktidar bilerek ve isteyerek cinayete göz yumdu. Bilerek ve isteyerek bir seferberlik ilan edilmedi. Bilerek ve isteyerek gelen yardımlar engellendi. Sınırda askerler tarafından bekletildi. Ülkenin başına gelen en büyük felaket, gerçekten saray, tek adam rejiminin ta kendisidir. Bütün yetkileri kendisine bağlayan, kurumların özerkliğini ortadan kaldıran bu saray rejimi, bu katliamın altında imza attı. Derhal bu hükümet, Cumhurbaşkanı istifa etmelidir. AFAD, Kızılay başkanları başta olmak üzere bütün yöneticileri istifa etmelidir. Bu depremde sadece sınıfta kalmadılar, bu cinayetin aynı zamanda ortağı konumundalar.”

“DAYANIŞMAYA ORTAK OLUN”

Sol sosyalist partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin, muhalefet belediyelerinin, yurttaşların birlik beraberlik içerisinde yardımlaşması ve organize olması sayesinde zorlukları aşabildiklerini dile getiren Özsoy, depremle ve depremzedelerle ilgili atılması gereken acil adımlarla ilgili şunları söyledi:

“Bölgede, çadır battaniye, soba, yiyecek, giyecek ilaç ve hijyen malzemesi ihtiyacı devam ediyor. Bu ihtiyaçların acilen karşılanması için seferber olalım, dayanışmayı bir an bile aksatmayalım, devleti ve iktidarı, kamu kaynaklarını bunlar için kullanmaya zorlayalım, o paralar onların malı değil, o paralar halkın ürettiği değerlerdir, o değerlerin bir ürünüdür

Başka ilçelere göç eden depremzedeler barınma sorunuyla karşı karşıya. Barınma sorununu çözmenin asıl yükümlüsü bu iktidardır, devlettir. Topluma da çağrı yapmak istiyoruz, bu iktidarın yozlaştırdığı bu düzenin bir parçası olmayın, kira artırımına gidenler, fahiş bir şekilde kira arttıranlar, sizler bu vicdansızlığa ortak olmayın, eğer tarihe ve çocuklarınızın kalbine bir parça temiz girmek istiyorsanız fırsatçılığa ortak olmayın. Dayanışmaya ortak olun.”