Muğla’nın bu yıl 1,5 milyon İngiliz turist ağırlaması bekleniyor

Muğla’ya, 17 Mart’tan itibaren gelmeye başlayacak İngiliz turist sayının bu yıl 1,5 milyona ulaşması beklendiği açıklandı.

Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla’ya, 17 Mart’tan itibaren 1,5 milyon İngiliz turist gelmesinin beklendiği bildirildi.

Bu sezon özellikle İngiliz pazarında büyük bir artış beklediklerini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, Muğla’ya turist getiren İngiltere’deki birkaç tur operatörünün operasyona başladığını aktardı.

Muğla’nın ana pazarının İngiltere olduğunu belirten Bülbüloğlu, “İngiltere’den Dalaman Havalimanı’na şu an için 1 milyon 280 bin İngiliz turist koltuk ayırmış durumda. Yani bu kadar İngiliz turist bölgemize gelecek. Bu sayı daha da artacak ve talebin artmasıyla 1,5 milyonu bulacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu durumun İngiltere’den bir dahaki sene daha çok misafirin geleceğini gösterdiğini vurgulayan Bülbüloğlu, bölgenin hem popüler olması hem de fiyat avantajının bulunması nedeniyle tercih edildiğini ileri sürdü.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, Muğla’yı yılın iki aylık döneminde 23 bin 603 turist ziyaret etti ve 7 bin 207 kişiyle İngilizler ilk sırada yer aldı. İngiltere’nin ardından en çok turist gelen ülkeler olarak İrlanda, Rusya, İran ve Yunanistan sıralandı.

Geçen yıl Muğla’yı 1 milyon 283 bin 592 İngiliz turistin ziyaret ettiği bildirildi.