Muğla Barosu’ndan Dilara Yıldız açıklamasına engelleme

Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun Dilara Yıldız cinayeti için hazırladığı basın açıklamasının Yönetim Kurulu tarafından reddedilmesi üzerine kadın avukatlar başka bir açıklama yaparak söz söyleme iradelerinin engellenmesini kabul etmediklerini söylediler.

Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu üyeleri, meslektaşları Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin ardından bir basın açıklaması yayınlamak istedi fakat açıklamaları Muğla Barosu Yönetim Kurulu tarafından gerekçe gösterilmeden reddedildi. Bunun üzerine Muğla Barosu Kadın Avukatları olarak ikinci bir basın açıklaması hazırlandı ve kadın avukatların erkek tahakkümü karşısında çaresiz olmadığı ifade edildi.

“KADINLARIN YAŞAM HAKLARINA DAİR SÖYLEYECEK OLDUĞUMUZ SÖZLERİ BEYAN ETME İRADEMİZİN ENGELLENMESİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Avukatlar açıklamalarında, kadınların yaşam haklarına dair söyleyecekleri sözleri beyan etme iradelerinin engellenemeyeceğini söyledi. Ayrıca, mensubu oldukları Muğla Barosu’nun başkanının İstanbul Sözleşmesi hükümlerini sahiplendiğini açıklamasına rağmen baronun yıllardır kadın hak ve özgürlük mücadelesinin yanında yer alan kadın avukatların yazdığı açıklamayı kabul etmekten imtina etmesinin kendileri için üzücü olduğu dile getirdi.

“ERKEKLERİ CEZASIZLIK İLE ÖDÜLLENDİREN YARGI DA FAİL!”

Avukatlar engellenen açıklamalarında ise failin tek bir erkek olmadığını, bu erkeği suç işlemeye cesaretlendiren iktidar ve kurumlarının, erkekleri cezasızlık ile ödüllendiren yargının da fail olduğunu söyledi. Açıklamada failin hak ettiği en ağır cezayı almasının yanında, Dilara Yıldız’ın ölümünden sorumlu olan tüm etkenlerin araştırılması ve görevini yapmayarak cinayetin önünü açan sorumluların yargılanmasının da takipçisi olunacağı söylendi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Muğla Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu olarak Oktay Dönmez isimli bir erkek tarafından katledilen meslektaşımız Dilara Yıldız için yayınlamak üzere hazırlamış olduğumuz basın açıklaması, hiçbir gerekçe sunulmaksızın ve tarafımıza başka “açıklama metni” gönderilerek, Baro Yönetim Kurulu tarafından onay görmediğine dair karar ile reddedilmiştir.

Elbette erkek tahakkümü karşısında biz kadın avukatlar çaresiz değiliz. Mensubu olduğumuz Baro Başkanının İstanbul Sözleşmesi hükümlerini sahiplendiğini açıklamasına rağmen, baronun yıllardır kadın hak ve özgürlük mücadelesinin yanında yer alan kadın avukatların yazdığı açıklamayı kabul etmekten imtina etmesi bizler için üzücüdür.

Biz aşağıda isimleri bulunan avukatlar, kadın meslektaşımızın bir erkek tarafından katledilmesi sonucu duyduğumuz acıyı, öfkeyi, kadınların yaşam haklarına dair söyleyecek olduğumuz sözleri beyan etme irademizin engellenmesini kabul etmiyoruz.

Biz, aşağıda imzası bulunan Muğla Barosu Kadın Avukatlar olarak Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu tarafından hazırlanan, ancak Baromuz Yönetim Kurulu tarafından onaylanmayan açıklamayı kamuoyu ile paylaşıyoruz:

Dilara Yıldız, Oktay Dönmez isimli erkek tarafından herkesin gözü önünde silahla vurularak öldürüldü. Üzgün ve öfkeliyiz!

Fail, tek bir erkek değil. Bu erkeği, suç işlemeye cesaretlendiren iktidar ve kurumları, ısrarla uygulanmayan yasalar nedeniyle erkek failleri adeta infaz yöntemlerine dayandırma cesareti de fail. Kadına yönelik şiddete seyirci kalan kurumlar, erkekleri cezasızlık ile ödüllendiren yargı da fail!

Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin ENGELLENMEMİŞ olmasını kabul etmiyoruz!
Dilara Yıldız’ın öldürülmesinin ENGELLENEMEMİŞ olmasını kabul etmiyoruz!

Şiddeti önlemekte somut ve etkin tedbirler öngören İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı çekilme iradesi, devleti yönetenlerce şiddetin önlenmek istenmediğinin aksine faillere cesaret verme isteğinin en bariz kanıtıdır!

İstanbul Sözleşmesi hükümleri halen geçerlidir! Sözleşmenin eksiksiz olarak uygulanması için mücadelemizi sürdüreceğiz! Katilin hak ettiği en ağır cezayı alması yanında meslektaşımız Dilara Yıldız’ın ölümünden sorumlu olan tüm etkenlerin araştırılması ve görevini yapmayarak cinayetin önünü açan sorumluların yargılanmasının da takipçi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.
#KadınCinayetleri Politiktir”

Av. Evrim İnan

Av. Alev Öztürk

Av. Ayşe Mine Çetinkaya Ezin

Av. Elif Zehra Ertürk

Av. Özgecan Tut

Av. Ecem Nur Timurtaş

Av. Maya Deniz Karamustafa

Av. Meltem Merih Anayaroğlu

Av. Hayel Özenç

Av. Özlem Kortel

Av. Meltem Salman

Av. Seçil Yüksel Kahraman

Av. Füsun Ünlüsoy

Av. Macide Keskin

Av. Gülsüm Aktaş Bardaklı

Av. Emine Yenilmez Aydemir

Av. Feriştah Dişçi Gülmez

Av. Bircan Atatuğ

Av. Ezgi Efendioğlu

Av. Şermin Tuce Sakallıoğlu

Av. Pınar Günay

Av. Ece Çetinkaya

Av. Sinem Erdem Uzar

Av. Aylin Aykın

Av. Ayça koca

Av. Birsen Ayben Aybey Ataç

Av. Cansu Uysal

Av. Melek Kansu

Av. Merve Yenigün Uğurlu

Av. Canan Tipi

Av. Bengi Kayapınar

Av. Sevgi Uzakgiden

Av. Meryem Çankaya

Av. Leyla Özer

Av. Müge Kızılırmak Türk

Av. Mehlika Duygu Akbulut

Av. Oya Karakaş

Av. Bahar Acun

Av. Nurseren Güler

Av. Müzeyyen Arıkanlı

Av. Arzu Alper

Av. Efsun Cangüzel

Av. Arzu Diktepe Uysal

Av. F. Feyha Karslı

Av. Naime Fırat Tokmak

Av. Merve Kara ipek

Av. Ece Çöllüoğlu

Av. Irmak Yüksel Karabulut

Av. Nazlı Ateş

Av. Zehra Yakabaşı Beğtorun

Av. Fatmagül Evren

Av. Ece Kansu Uğur

Av. Yasemin Dinler

Av. Okşan Palabıyıkoğlu

Av. Ayşe İpek Mutlu

Av. Başak Özbek

Av. Sevinç Göçügenci

Av. Elif Soykan

Av. Özge Güney

Av. Leyla Bişen

Av. Duygu Çakmak Bişen

Av. Hülya Şanlı Demir

Av. Gamze Özkan Dal

Av. Görkem Tarhan

Av. Uğur Orhan Özsoy

Av. Nuray Şahbudak

Av. Rabia Yılmazarslan

Av. Gökben Sayar

Av. Yaşar Güzin ALTINİŞ KURT

Av. Şermin Tuçe SAKALLIOĞLU

Av. Duygu Zeliha DİKER

Av. Esin Yamaç Çakman

Av. Naciye Nazan Güler

Av. Ayşe Mukyen

Av. Ebru Zekir

Av. Aytül Doğu

Av. Pinar Abali

Av. Tuğba Ergün

Av. Aylin Olças

Av. Ummuhan Defne Atıcı

Av. Füsun Kortel

Av. Sevin Özşeker Karabudak

Av. ilke Eskicioğlu

Av. Deniz Arslan Ugan

Av. Handan Özen

Av. Ayşegül Cesur

Av. Emine İlknur Alkaya

Av. Durdunuz Yıldız

Av. Nihal Anlı Coşkun

Av. Fatma Elif Koru Karslı

Av. Tuğçe Görgün

Av. Ayşenur İnceoğlu