AK Parti Muğla İl Başkanı Gültekin Akça oldu

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesinin ardından AK Parti Muğla İl Başkanlığı görevine Gültekin Akça atandı.

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin 2023 genel seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrılmasının ardından; yerine gelecek isim temayül yoklamasının ardından, AK Parti Genel Merkezi tarafından belirlendi.

Temayül yoklamalarından sonra Ankara’ya çağırılan Barış Eğilmez ile Gültekin Akça, genel merkezde mülakata kaldı. Mülakat sonunda Gültekin Akça AK Parti Muğla İl Başkanı olarak atandı.

GÜLTEKİN AKÇA KİMDİR?

Gültekin Akça, 31 Ocak 1971’de Fethiye’de doğdu. İlkokulu Karacaören Köyü’nde, orta öğretim ve liseye İmam Hatip’te devam etti.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1994 yılında mezun olan Akça, 1996 yılında Muğla’da serbest avukat olarak mesleğe başladı. 2001 yılında AK Parti Kurucu Yönetim Kurulu üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

2007-2011 yılları arasında AK Parti Muğla İl Başkanlığı görevini yürüten Akça, il disiplin kurulu başkanlığı yanı sıra, 2014 yerel seçimlerinde Menteşe meclis üyesi ve büyükşehir meclis üyesi seçildi.

2018 yılına kadar grup başkan vekilliği görevini sürdüren Akça, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti milletvekilli aday adayı oldu. Ardından Gültekin Akça, AK Parti Muğla Menteşe Belediye Başkan Adayı oldu. Mevcut AK Parti Muğla İl Başkanlığı döneminde başkan yardımcılığı yapıyordu. Akça, evli ve bir çocuk babasıdır.