Muğla Afet Dayanışma Koordinasyonu Merkezi açıldı

Muğla’da siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Muğla Afet Dayanışma Koordinasyonu Merkezi (MAK) açıldı.

Muğla’da, kente gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için siyasi partiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi meslek örgütleriyle kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı Muğla Afet Dayanışma Koordinasyon Merkezi açıldı.

ANKA’nın haberine göre yurttaşlar tarafından gönderilen yardımlar, Menteşe Kent Meydanı’nın alt katında kurulan koordinasyon merkezi üzerinden depremzedelere ulaştırılıyor. Depremzede yurttaşlar ise koordinasyon merkezine giderek, gerek gıda gerekse kıyafet ve benzeri ihtiyaçlarını giderebiliyor.

“ÇALIŞMALARIMIZ UZUN VADEDE DEVAM EDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Bu süreçte el birliği ile çalışmalara devam edeceklerini söyleyen KESK Dönem Sözcüsü Bahadır Tamer, “6 Şubat depreminden bu yana iki haftalık süreçte büyük bir dayanışma gösteren Muğla halkının desteklerini bütün sivil toplum örgütleri üzerinden bir araya getirmek amacıyla Muğla Afet Dayanışma Koordinasyonu’nu kurduk. İki haftalık süreçte depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kıyafet, gıda, hijyen malzemelerini koordinasyon merkezinde toplayıp ihtiyaç sahiplerine yönlendirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız da uzun vadede devam edecek gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Çok sayıda örgütün her şeyi kendi başına yapmaya çalıştığı için bir koordinasyonsuzluk olduğunu belirten, koordinasyon merkezine destek veren Haluk Özsoy ise, “KESK, TMMOB, TTB gibi büyük örgütler de var içimizde. Siyasi partilerin birçoğu burada, bağımsız üyeler ve kadın örgütleri var. Bütün örgütler burada. Biz belediyeden bir dükkân talep ettik ve Kent Meydanı’nın alt katında katlı otoparkta koordinasyon merkezimiz var” diye konuştu.