MUÇEP Akyaka Çevre Yolu Projesi ile ilgili suç duyurusunda bulundu

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Akyaka Çevre Yolu Projesi için Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde, Kesin Korunacak Hassas Alan statüsündeki ormanlık alanındaki ağaçların kesilmesi ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve basın açıklaması yaptı.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Akyaka’da yapılmak istenen çevreyolu projesi ile ilgili Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve suça iştirak eden görevlilerin tümü hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak için bir araya geldi.

“PROJENİN HİÇBİR YASAL DAYANAĞI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Muğla Adliyesi önünde bir araya gelen çevre ve yaşam savunucuları basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, Akyaka çevre yolu projesi kapsamında Akyaka’nın sınırında, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde, Kesin Korunacak Hassas Alan statüsündeki orman alanında yüzlerce ağaç kesilerek ekosistemin tahrip edildiği söylendi ve şu ifadelere yer verildi:

“Muğla Çevre Platformu üyelerinin verdikleri dilekçelere Ula Belediyesi ve Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi’nden alınan cevaplardan bu proje için gerekli izinlerin alınmadığı, projenin hiçbir yasal dayanağı olmadığı ortaya çıkmıştır. Alınan tek izin, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne Valilik tarafından çevre yolu çalışmasının yapıldığı güzergâh için verilen orman yolu bakımı iznidir. Bu izne dayanılarak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman alanında 20 metre genişliğinde yaklaşık 2 km uzunluğunda bir yol açılmıştır.

“ORMANLARIN VE DOĞANIN KORUNMASINDAN BİRİNCİ DERECEDE SORUMLU KURUMLAR AÇIKÇA GÖREV SUÇU İŞLEMİŞTİR”

Açıklamada, Muğla Valiliği ve Orman Bölge Müdürlüğü’nün hiçbir yasal onay almadan çevreyolu projesini hayata geçirmek için kendilerini yetkili gördüklerinin anlaşıldığı söylendi ve şunlar ifade edildi: “Görünen odur ki, orman içinden açılan yol bununla da sınırlı kalmayacak ve devamında Akyaka’dan Bodrum’a kadar uzanan alanda bir otoyol inşa edilecek, yüzbinlerce ağaç kesilecek, yolun geçtiği güzergahta yeni rant alanları oluşturulacaktır. Ormanların ve doğanın korunmasından birinci derecede sorumlu iki kurum ne özel çevre koruma bölgesi ne de hassas koruma alanı demeden, bizzat kendileri bu ekokırıma ortak olmuşlardır. Açıkça görev suçu işlemişlerdir.”

“MUĞLA SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Açıklamada son olarak, doğa koruma alanlarının yok edilmesine karşı anayasanın ve yasaların verdiği hakların kullanılacağı söylendi: “Muğla’nın doğa koruma alanlarının yok edilmesine karşı mücadele etmek üzere Muğla’nın tüm ilçelerinden katılımla oluşturulan Muğla Çevre Platformu’nun bileşenleri ve yurttaşlar olarak bugün bu suça seyirci kalmayacağımızı göstermek üzere sorumluları hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.

Muğla Valiliği’nin, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün ve tüm diğer kamu kurumlarının bilmesini isteriz ki, Muğla sahipsiz değildir. Muğlalı yurttaşlar olarak ortak yaşam alanlarımızı korumak için anayasanın ve yasaların bizlere verdiği hakları sonuna kadar kullanarak her türlü meşru mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.”

Suç duyurusu metnine ulaşmak için buraya tıklayın.