MSKÜ öğrencileri, kimsesiz depremzede hastalara gönüllü refakatçilik yapıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, deprem nedeniyle tedavi edilmek üzere Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen hastalar içinde kimsesi olmayanlara gönüllü refakatçilik yapıyorlar.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 35 bin 418 yurttaş yaşamını yitirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri, kendi aralarında sosyal medya aracılığı ile kurdukları grupta, zaman sınırı olmaksızın gönüllü hasta refakatçiliği uygulamasını başlattı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi altıncı sınıf öğrencisi Nurdağ Soner tarafından başlatılan uygulamaya diğer bölümlerden de destek geldi.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tüm sağlık çalışanları ile depremzedelerin tedavilerini yaptıklarını belirten Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, “Depremzede olup, refakatçisi olmayan hastalarımıza Tıp Fakültesi öğrencilerimizin gönüllülük esası ile birlikte yapmış oldukları bir uygulamayı burada duyurmak isterim. Arkadaşlarımız belli periyodikler halinde refakatçilik hizmetini gerçekleştirip buradaki depremzede vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını giderme noktasında hastanemizde tedavi süreçlerinde eşlik etmektedirler. Arkadaşlarımızın bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“KİMSESİ OLMAYAN HASTALARIMIZA REFAKATÇİLİK YAPIYORUZ”

Kimsesiz hastaların refakatçiliği konusunda Başhekim Yardımcısı ile temasa geçtiğini belirten Nurdağ Soner, “Bu süreçte ben de bu kadar kişiye ulaşabileceğimizi tahmin etmiyordum ama hem tıp fakültesi, hem de diğer fakültelerden öğrencilerimiz sayesinde birçok kişiye ulaştık. Şu an başında kimsesi olmayan hastalarımız için dönüşümlü olarak gönüllülüğe dayalı olarak refakatçilik hizmeti sunuyoruz. Bunun burada son olmasını değil, devam etmesini dilerim” diye konuştu.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi Hasan Ali Özkan, gönüllü refakatçilik uygulamasına katılarak, “Hastalarımızla ilgileniyoruz öğrenci arkadaşlarımız ile. Onların da moralinin düzeldiğini fark ediyoruz” dedi.