MSKÜ hekimlerinin, TCG Bayraktar sahra hastanesinde hizmet verdiği bildirildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi’nde ve Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan 20 gönüllü öğretim üyesi ve 60 gönüllü sağlık personelinin, TCG Bayraktar gemisinde hizmet verdiği bildirildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 38 bin 44 yurttaş yaşamını yitirdi.

TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar gemilerinin, demirledikleri Hatay MMK Metalurji Limanı ve İsdemir Limanı’nda hasta ve yaralılara hizmet verdiği açıklandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi’nde ve Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli 20 gönüllü öğretim üyesi ve 60 gönüllü sağlık personelinin TCG Bayraktar gemisinde yer aldığı belirtildi.

GEMİDE 70 YATAKLI ACİL SERVİS BULUNUYOR

Gemide; 70 yataklı acil servis, 10 yataklı yoğun bakım ve bir ameliyathane yer aldığı açıklandı.

700 bin nüfusluk bir bölgede hizmet veren TCG Bayraktar gemisinin sahra hastanesinde; bugüne kadar 3 bin 200 kişiye bakıldığı, 20 ameliyat yapıldığı, 15 kişiye yoğun bakım hizmeti verildiği bildirildi.

Gemide hamile bir kadın hastanın başarılı bir şekilde doğumunun gerçekleştirildiği açıklandı.

Depremden etkilenen çok sayıda insanın bulunduğunu belirten TCG Bayraktar Gemisi’nin Başhekimi MSKÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ethem Acar, “Buraya geldiğimiz ilk andan itibaren insanların sağlık ihtiyacı vardı. Evlerinde kalamıyorlardı, çoğu dışarıda kalıyordu. Bu bakımdan biz hem tıbbi tedavilerini gerçekleştirdik, hem de başka ihtiyaçlarını da gidermeye çalıştık” ifadelerini kullandı.