Mithat Sancar: Biz ormanlara baktığımızda doğa ile uyumlu onurlu bir yaşam görüyoruz, iktidar ise rant alanı görüyor

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Muğla İl Örgütü 4’üncü Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada orman yangınlarının aynı zamanda bir yönetim felaketi olduğunu vurgulayarak Muğla’nın ormanlık alanlarının giderek azalmasının temelinde rant politikalarının ve yağma anlayışının olduğunu ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü, 4’üncü Olağan Kongresi’ni partinin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla Menteşe ilçesinde Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirdi. Kongreye çok sayıda partilinin yanı sıra, HDP Milletvekili Sezai Temelli, kentte bulunan siyasi parti, sendika ve ekoloji örgütü temsilcileri de katıldı.

“İBRENİN HALKLAR LEHİNE DÖNME FIRSATININ OLDUĞU BİR SÜREÇTE HDP’NİN SORUMLULUĞUNU TAŞIYORUZ”

HDP Muğla İl Eş Başkanı Fulya Erdoğan konuşmasında Aysel Tuğluk ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi. Kürt sorunu başta olmak üzere emek ve demokrasi mücadelesinde önemli yol katledildiğini dile getiren Erdoğan, “Ancak daha yürüyecek çok yolumuz olduğunu biliyoruz ki ‘Şimdi HDP zamanı’ diyoruz. Tarihsel kırılmasın arifesinde ibrenin halklar lehine dönme fırsatının olduğu bir süreçte HDP olarak bizden beklentinin sorumluluğunu taşıyoruz. Emekçiler ve bir bütün Türkiye olarak başarmak için yola çıktık ve başaracağız” dedi.

“YANGINLAR AYNI ZAMANDA BİR YÖNETİM FELAKETİYDİ”

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise geçtiğimi yıl 29 Temmuz’da başlayan yangınların açtığı derin yaraları birlikte göğüsleyeceklerini ilan etmek için Muğla’da olduklarını ifade etti ve “O gün yaşananları hiç unutmamamız gerekiyor. O yangınlar sadece bir doğal felaket olarak anlaşılamaz, o yangınlar aynı zamanda bir yönetim felaketiydi, o tahribatlar bir sistemin ve iktidarın anlayışının sonuçlarıydı. 13 bin 700 hektar civarında orman varlığımızı kaydettik” dedi.

“MEVCUT İKTİDAR ORMANLARA BAKTIĞINDA RANT ALANI GÖRÜYOR”

Muğla’nın orman alanları en geniş illerimizden olduğunu fakat ormanlık alanların giderek azaldığını ifade eden Sancar, bu durumun temelinde rant politikalarının ve yağma anlayışının olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Biz ormanlara baktığımızda, tepelere, kıyılara baktığımızda, ekosistemde insanların doğa ile uyumlu, onurlu bir yaşam sürmesini görmek istiyoruz. Bu isteğimizi ve dileğimizi yaşıyoruz. Ama mevcut iktidar her yere rant alanı olarak bakıyor, rant kaynağı olarak bakıyor. Muğla’da birkaç on kilometre seyahat ettiğimizde şu güzelim ormanlık alanda boşluklar ve taşlıklar görüyorsunuz, bunlar nedir diye sorduğumuzda bir yandan yanan ormanlardan boşalan alanları imara açma çabaları, öte yandan her yana açılmış maden sahaları.”

Sancar, “Ortak mücadeleyi, ekolojistler, hak örgütleriyle emek ve meslek örgütleriyle, siyasi dost yapılarla birlikte ördüğümüz ortak mücadelenin güzel bir mekanıdır Muğla. Bu mücadeleyi büyüttüğümüzde bu yıkımı, yağmayı yaratan zihniyeti de mutlaka değiştireceğiz” dedi.

“YEREL DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEDEN YIKIMI, YAĞMAYI, TALANI DURDURMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Sancar, halkın kendi hayatı hakkında karar verme hakkının yolunun yerel demokrasiden geçtiğini ifade ederek “Yerel demokrasiyi güçlendirmeden, yerel demokrasi üzerine bir kalıcı barış inşa etmeden ve bunları içeren demokratik cumhuriyet hedefi olmadan bu yıkımı, yağmayı, talanı durdurmak mümkün değildir. İşte HDP bütün bunların eşit yurttaşlık temelinde, ekolojiyi, doğayı ve tüm canlıların haklarını savunarak demokratik cumhuriyeti kurmak için ilerliyor. Onun için baskılara maruz kalıyor. Biliyorlar ki gerçek ve tek alternatif HDP’nin fikriyatıdır. Biliyorlar ki yüzyıldır süren acıları, yaraları iyileştirip geleceği demokratik barış kültürü üzerine inşa edecek anlayış ve güç buradadır. O nedenle her fırsatta her yöntemi kullanarak üzerimize geliyorlar, yargıyı polisi harekete geçiyorlar, linç kampanyaları ile bizi sindirmeyi hedefliyorlar ama nafile” dedi.

 “GÖZALTILARIN AMACI SİNDİRMEK, KORKUTMAK, VAZGEÇİRMEK”

Sancar, demokratik mücadelede Muğla’nın önemli bir kavşakta yer aldığını ifade ederek, “Newroz’dan sonra o coşkudan duydukları korku ile her yerde gözaltı furyaları başlattılar. Muğla ve ilçelerimiz de bundan nasibini aldı. Her gün 3’er 5’şer gözaltı yapıyorlar, amaç sindirmek, korkutmak, vazgeçirmek. Ama bizleri korkutamıyorlar, sadece bir gerçeği ortaya kokuyorlar ve kendileri korkuyorlar.

Korktukları için 8 Mart’tan gelen dalganın zirveye ulaştığı Newroz coşkusunun sindirilmesini, korkutulmasını hedefleyen nafile operasyonlar başlattılar. Öğrencilere, gençlere saldırıyorlar ama bunları durduracağız. Ortak mücadele ile bunların önüne geçeceğiz. Demokratik cumhuriyete doğru kararlı adımlarla yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Muğla, bu mücadelenin önemli bir kavşağında ve yerinde duruyor. Emekçileri ve ekoloji mücadelesi yürüten değerli dostlarımızla, farklı inançların, hakların, kültürlerin bir arada büyüdüğü tarihiyle, ortak mücadelenin en önemli merkezi olacak yerdir burası” dedi.

“YÜZLEŞME BARIŞA VE DEMOKRRATİK KÜLTÜRE GİDEN YOLDA EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZDİR”

1915’te yaşananlarla bir yüzleşme yolu seçilmezse o günkü zihniyetin bugün de varlığını sürdüreceğini ifade eden Sancar konuşmasının devamında şunları söyledi: “O nedenle diyoruz ki yüzleşme barışa ve demokratik kültüre giden yolda en önemli görevimizdir. İnkar büyük bedeller ödetti bu topluma ve haklara. Her alanda inkar, acıları inkar, kimlikleri inkar, inançları inkar bugün bir yıkım tablosu ortaya çıkarmıştır. Bu tablo zaman içinde belli aralıkla yeniden ve yeniden daha kötü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yüzyıllık bir kısır döngüden, bir karanlık gidişattan söz ediyoruz. Yüz yıldır bu ülkede emekçisi Kürt’ü, Türk’ü, Arap’ı, Çerkez’i, Laz’ı, Alevi’si Hristiyan’ı hala birbirine düşman ettirilmek isteniyorsa o zihniyetin mirasından bugünün iktidarları fırsat yaratmak istedikleri içindir. Bu nedenle diyoruz yüzleşme ve yaraları iyileştirme. Herkesin kimliğiyle, inancıyla eşit olduğu bir demokratik cumhuriyet kurma tek çıkış yoldur. Oraya giden yolda da tek çare büyük demokrasi ittifakı ve güçlü ortak mücadeledir.”

Konuşmanın tamamını okumak için buraya tıklayın.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Sancar’ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali raporlar okundu. Gidilen seçimde HDP Muğla İl Eş Başkanlığına Fulya Erdoğan ve Emin Yaşar seçildi.