Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı.

Altılı masanın 2 Mart’taki toplantısının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı açıklama ile masadan ayrılmıştı.

Bugün (6 Mart 2023) Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayını açıklamak üzere 5 liderle toplantı yapması planlanıyordu. Ancak bu toplantı öncesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’ye ziyareti sonrası Akşener’in toplantıya katılacağı açıklandı.

Bugün saat 16.00’da Saadet Partisi Genel Merkezi’ndeki toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldı.

Saatler süren toplantı sonrası Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu alınan kararı açıkladı.

“SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ”

Karamollaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını şu ifadelerle açıkladı: “İçinde bulunduğumuz günler acılı günler. Birçok şehirde bina ayakta kalmadı. Vefat eden bütün kardeşlerimize Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum.

“Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Bu toplantılarımızın neticesinde aldığımız kararı sizlere duyurmayı görev addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayımız. Seçimlerin ardından kendisine başarılar diliyorum.”

“BU SOFRA HALİL İBRAHİM SOFRASIDIR”

Millet İttifakı adayı olarak ilk kez konuşan Kılıçdaroğlu ise, “Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Halil İbrahim sofrası tek bir çocuğun yatağa aç girmemesidir. Bu sofra hakkın, hukukun, adaletin kılınması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. Türkiye’yi neşeli, huzurlu ve bereketli günlere taşımaktır. Allah’ın izniyle bunu başaracağız” dedi.

“DİĞER PARTİLERİN GENEL BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAKTIR”

Diğer genel başkanların Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde mutabık kaldık. Parlamenter sisteme geçiş sürecinde diğer partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Millet İttifakı’nın kapısı herkese sonuna kadar açıktır. Hiç kimse merak etmesi ahlakın ve adaletin iktidarını hep birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun” ifadelerini kullandı.

“YARININ TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ETMEK İÇİN BAŞLIYORUZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olması ile ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Millet İttifakı olarak ortak adayımız, 13’üncü Cumhurbaşkanı’mız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu. Yarının Türkiye’sini inşa etmek için başlıyoruz” dedi.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU HALKIMIZA UMUT OLMAK İÇİN GELİYOR”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, yaptığı paylaşımda; “Eşit, özgür, adil bir Türkiye’ye olan inancı ve kararlılığıyla Genel Başkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu halkımıza umut olmak için geliyor” ifadelerini kullandı.

“GELECEK GÜZEL GÜNLER HEPİMİZİN OLACAK”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Hep birlikte kazanacağız” vurgusu yaparak, “Tüm Türkiye kazanacak. Gelecek güzel günler hepimizin olacak. Genel Başkanı’mız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı milletimize hayırlı olsun” dedi.

“İKTİDARA SENİNLE YÜRÜYECEĞİZ 13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI’M”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Kol kola, korkusuzca, emin adımlarla; iktidara seninle yürüyeceğiz 13’üncü Cumhurbaşkanı’m” açıklamasında bulundu.