Milas’ta iş cinayeti: Bir işçi hayatını kaybetti

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Pınarcık Mahallesi’nde meydana gelen iş cinayetinde bir kişi yaşamını yitirdi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Pınarcık Mahallesi’nde kamyon operatörü olarak çalışan 59 yaşındaki R.Ş, dün (21 Şubat 2023) kullandığı kamyonun üzerine hafriyat dökülmesi sonucunda yaralandı.

Kazayı gören yurttaşların ihbarı üzerine, bölgeye jandarma ile sağlık ekipleri sevk edildi.

Milas Devlet Hastanesi’ne kaldırılan R.Ş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Jandarma ekiplerinin olay ile ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

İŞ CİNAYETİ NEDİR?

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), iş cinayetleri hakkında şu bilgilendirmeyi yapıyor: “İşyeri ortamı, üretim araçları ve işçileri üretim sürecinde bir araya getiren mekanlardır. Bunun sonucunda ise işçiler açısından çeşitli sorunlar gündeme gelmektedir. İşyerindeki çeşitli fiziksel ve kimyasal etmenler ile mekanik ve ergonomik etmenler işçilerde çeşitli etkilere yol açmaktadır. İşyerindeki olumsuz çalışma koşullarının etkileri iş kazaları şeklinde kendini göstermektedir.

İş cinayetleri rakamlarının bu kadar yüksek seyrettiği ülkemizde %98’i önlenebilir olmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle yaşanan işçi ölümleri ve ağır yaralanmalar işverenlerin kar hırsı yüzünden artarak devam ediyor. Hem önlenebilir olması hem de bu kar hırsı yüzünden iş kazaları terimi ülkemizde ‘iş cinayetleri’ olarak adlandırılmaktadır.”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi ise şu bilgilendirmeyi yapıyor: “İSİG Meclisi; bütün iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilir olduğunun bilinciyle, yaşanan işçi ölümlerini ‘iş kazası’ olarak değil ‘iş cinayeti’ olarak tanımlar.”