Milas Belediyesi ve AKUT, deprem semineri gerçekleştirdi

Milas Belediyesi ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) iş birliğiyle gerçekleşen Afet Bilinçlendirme ve Deprem Semineri’nin Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapıldığı açıklandı.

Afet Bilinçlendirme ve Deprem Semineri’nin Muğla’nın Milas ilçesinde belediye ile Arama Kurtarma Derneği (AKUT) iş birliğinde gerçekleştirildiği bildirildi.

Toplantıya Milas Belediye Başkan Vekili Harun Reşit Çavuşoğlu, AKUT Bodrum Ekip Lideri Şeyda Yücel, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve yurttaşların katıldığı belirtildi.

Seminerde; AKUT Bodrum Seminer Birim Sorumlusu Mahmut Kovan’ın sunumuyla AKUT’un kuruluş aşaması, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldığı dile getirildi.

“BİZ DEPREM ÜLKESİNDE YAŞIYORUZ”

Kovan, Nasuh Mahruki tarafından 1996 yılında dağ faaliyetlerindeki çalışmalara destek sağlamak amacıyla kurulan AKUT’un 1999’da kamu yararına dernek statüsü kazandığını belirterek, “AKUT adını Marmara depremiyle duyurdu. Bizler sadece insan değil bütün canlıları kurtarmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Deprem ülkesinde yaşadığımızı dile getiren Mahmut Kovan, “Depremden sonra değil öncesinde önlemlerimizi almalıyız. Lütfen, öncelikli olarak kolonlarında eksilme var mı diye apartmanlarınızı kontrol ediniz. Acil Durum ve Afet Planı’nı muhakkak oluşturunuz” diye konuştu.

“SMS, EN GÜVENLİ İLETİŞİM YOLUDUR”

İlkel bir teknoloji olsa dahi SMS’in güvende olduğunuzu yakınlarınıza bildirmek için en güvenli iletişim yolu olduğunu belirten Kovan, “Deprem öncesinde; eşyalarımızı duvara sabitlemeliyiz. Sabitlenmeyen eşyalar kaçış yolumuzu kapatacak, ciddi yaralanmalara yol açacaktır. Çok basit bir önlem olarak terlik giymeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Acil durum çantamız muhakkak olmalı. Çantamıza koyduğunuz malzemelerin belirli aralıklarla kontrolünü yapmalıyız” açıklaması yaptı.

Kolonların kesilmemesini, inşaat mühendisinin binayı doğru tasarlamasını ve ustanın malzemeyi doğru kullanmasını isteyen Kovan, “Deprem anında sakın kaçmayın, pencereden atlamayın, merdiven ve asansörlerden uzak durun. Güvenliğiniz için kapı eşiklerine gidip beklemeyin. Evinizdeyseniz yat, korun, tutun ya da çök, kapan, tutun hareketlerinden birini muhakkak yapın. Hacim küçültmeli, ufak bir alana sığmalısınız” dedi.

Dışarıdaysak ağaçlardan, yüksek binalardan, elektrik direklerinden uzaklaşıp çök-kapan hareketini yapmamız gerektiğini belirten Kovan, “Deprem sonrasında; acil durum çantanızı alıp, acil durum planınızı uygulayın. Binayı terk etmeden önce gaz, sonra elektrik, su vanası ve şalterleri kapatmayı unutmayın” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYADA DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLMADIĞINIZ HİÇBİR BİLGİYİ YAYMAYIN”

Deprem sonrasında telefonları meşgul etmemek ve sosyal medya aracılığıyla doğruluğundan emin olmadığımız hiçbir bilgiyi yaymamak gerektiğini belirten Kovan, “Yetkililer izin vermeden binanıza girmemelisiniz. Girdikten sonra evi havalandırmalı, eğer sigara içiyorsanız iyice havalandığından emin olmalısınız. Özellikle mutfak dolap kapaklarını herhangi bir tehlikenin önüne geçmek için çok dikkatli açmalısınız. Dolaplarınız duvara sabit olsa da içindeki tabaklarınız, bardaklarınız sabit değil çünkü” ifadelerini kullandı.

AKUT Bodrum ekibi üyesi doktor Arda Nesli ise, “Milas’ta yaşayan ve Bodrum AKUT ekibinde yer alan iki Milaslı’dan biri olarak Milas Belediyesi’ni deprem bölgesinde görmek gurur vericiydi. Depremin üçüncü gününde ilk kez içimizi ısıtan bir çorba içtik. Sıcak çorba ve sıcak çay için, verdikleri destek için Milas Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“DEPREM MASTER PLANI” İÇİN HAZIRLIK YAPILDIĞI BİLDİRİLDİ

1999 Marmara Depremi ve 2023 Maraş Depremi’nden görüntülerle desteklenen sunumun ardından Milas Belediye Başkan Vekili Harun Reşit Çavuşoğlu, TMMOB Milas İlçe Koordinasyon Kurulu üyeleri Harita Mühendisleri Odası Temsilcisi ve Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Tolga Ay, Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Azmi Peker, Mimarlar Odası Temsilcisi Ayşegül Keskin, Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Günlük, İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Ali Avcı’nın katılımıyla toplantının ikinci bölümü yapıldı.

Deprem Master Planı için hazırlık çalışmaları yapıldığını belirten Çavuşoğlu, bu planı olabilecek en kısa sürede hayata geçirmeyi planlayan ilk ilçenin Milas olacağını dile getirdi.