Meteoroloji uyardı: Muğla’da kuvvetli yağış ve rüzgâr bekleniyor

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre Muğla genelinde kuvvetli yağış ve rüzgâr görülecek. Uyarıda özellikle Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışa görüleceği söylendi.

Meteoroloji 4.Bölge Müdürlüğü Muğla için yaptığı iki farklı uyarıda Muğla genelinde kuvvetli rüzgâr ve yağış beklendiğini açıkladı.

FETHİYE VE SEYDİKEMER’DE ÇOK KUVVETLİ SAĞANAK VE GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ GÖRÜLECEK

Yapılan kuvvetli yağış uyarısında 8 Şubat’ta özellikle Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görüleceği ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şu şeklide: “Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; 08.02.2022 Salı sabah saatlerinden itibaren Muğla çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışların 08.02.2022 Salı günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Sel, su baskını, kuvvetli rüzgâr ve fırtına, ulaşımda aksamalar, ile kıyılarda yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum, gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yapılan kuvvetli rüzgâr açıklamasında ise ağaç ve direk devrilmeleri, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmeleri ve ulaşımda aksamalara karşı vatandaşlar uyarıldı.  

Açıklamanın tamamı şu şeklide: “Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; rüzgârın Muğla’da 08.02.2022 Salı gününden itibaren güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), yüksek kesimlerde zaman zaman kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. 09.02.2022 Çarşamba günü kuvvetli rüzgarın yönünün kuzey ve kuzeydoğuya (poyraz) döneceği, 10.02.2022 akşam saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli, iç ve yüksek kesimlerde kısa süreli fırtına şeklinde esmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”