Mertcan Avcı’nın tutukluluk haline yapılan itiraz reddedildi

Mertcan Avcı’nın avukatı Mert Kürüm’ün, Avcı’nın tutukluluk haline yaptığı itiraz Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Pınar Gültekin’in canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürülmesine iştirak suçundan tutuklanan ve hakkında iddianame hazırlanarak müebbet hapisle cezalandırılması istenen Mertcan Avcı’nun tutukluluk haline yapılan itiraz reddedildi.

Avcı’nın avukatı Mert Kürüm’ün, Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Avcı için verilen tutuklama kararına itiraz etmesi üzerine, karar Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından incelendi. Mahkeme, şüphelinin suça iştirak ettiğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunmasını ve kaçma şüphesinin bulunduğunu değerlendirdi.

Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda, Avcı’ya uygulanacak adli kontrol tedbirlerinin bu aşamada yetersiz olmasından dolayı tutuklama kararının uygun olduğunun anlaşıldığı söylendi ve Kürüm’ün yaptığı itiraz reddedildi.

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı cinayeti itiraf etti ve çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Soruşturma kapsamında Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı, telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine gözaltına alındı. Jandarmada çelişkili ifadeler veren ve suçlamaları kabul etmeyen Avcı önce “delil karartmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cemal Metin Avcı hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Fail Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan da cinayete yardım suçundan yargılanmaya başlandı.

Duruşmalar sürerken fail tarafının, Pınar Gültekin’in annesi hakkında duruşmadaki öfkesi nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Cemal Metin Avcı soruşturma sırasında Pınar Gültekin’in kendisine şantaj yaptığını iddia etti. Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Pınar Gültekin’in cep telefonun Icloud şifresi için müzakere yazısı yazıldı. Davanın sekizinci duruşmasında ABD’den gelen dokümanda, Gültekin’in telefonunda sanık Cemal Metin Avcı ile ilgili herhangi bir verinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Davanın dokuzuncu duruşmasında, Adli Tıp Kurumu tarafından sunulan raporda belirtilen, Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından yakıldığı sırada hala hayatta olduğu, mahkemece sabitlendi.

Davanın onuncu duruşmasının ardından Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Mertcan Avcı’nın eyleminin yalnızca “delil karartmak değil” cinayete iştirak olduğunu söyleyerek kararın ihdas edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 21 Şubat 2022’de Mertcan Avcı tutuklandı.