Mertcan Avcı hakkında hazırlanan iddianamenin iade edilmesine yapılan itiraz kabul edildi

Muğla’da Pınar Gültekin’i cinayetinde tutuklu olarak yargılanan Mertcan Avcı hakkında “canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak” suçundan hazırlanan ancak 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iade edilen iddianame, başsavcılık tarafından yapılan itirazın kabul edilmesiyle yeniden aynı mahkemeye gönderildi.

Pınar Gültekin cinayetinde “canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Mertcan Avcı hakkında hazırlanan iddianamenin iade edilmesine yapılan itiraz reddedildi.

10 Mart 2022 tarihinde, tutuklu yargılanan Mertcan Avcı hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına iade edildi. Bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı iade kararına itiraz etti.

“İADE KARARI HUKUKA AYKIRIDIR”

Kararla ilgili açıklama yapan Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, şunları söyledi: “Bugün itibarıyla iddianame iade edilmiş. İade gerekçesi ‘Ölüm zamanının tespitine yönelik Adli Tıp Kurumu’ndan rapor al’ ve ‘Yeni deliller ortaya çıktı’ diyorsun, bu yeni delillerle mevcut iddianameyi ilişkilendir, yeni deliller nelerdir? Bu gerekçelerle iddianame iade edilmiş.

Bu iade kararına Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etmiştir. İade kararı hukuka aykırıdır. Bu iade kararına itiraz ediyoruz. Zaten Adli Tıp Kurumu raporuna göre dokuların tamamı yandığı için ölüm zamanı tespit edilemiyor ve ölüm sebebi de kişinin diri diri yakılmasıdır. Yeni deliller de kovuşturma aşamasında ortaya çıkan adli tıp raporlarıdır. Bu raporlarda maktülenin diri diri yakıldığı anlatılıyor. Başsavcılık, Mertcan Avcı’nın yakın bir zamanda olay yerinde olması ve eylem üzerinde ortak hakimiyet kurması nedeniyle o da cinayete iştirakten yargılanmalı ve cezalandırılmalı diyor. Bu gerekçeyle iddianamenin iadesi kararına itiraz edilmiş.

İtiraz üzerine bu düğümü çözecek merci de Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi. Sonuçta başsavcılıkla mahkeme arasında iki farklı görüş var. İddianamenin iade kararına başsavcılık itiraz ediyor ve Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi bu itirazı değerlendirecek. Yerleşik yargı uygulamalarında çok olağan bir durum değil. Artık nihai olarak Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı kabul veya reddedecek. Eğer kabul ederse yargılama başlayacak. Reddederse başsavcılık varsa eksiklikleri tamamlayıp yeniden iddianamesini tanzim edecek.”

İTİRAZ KABUL EDİLDİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamenin iadesine ilişkin itirazını değerlendiren Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyadaki bilgi ve belgelere göre iddianamenin iadesine karşı yapılan itirazdaki gerekçeleri haklı buldu.

Başsavcılığın itirazını kabul eden üst mahkeme, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinin “iddianamenin iadesi” kararının kaldırılmasına ve evrakın gereğinin yapılması için Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesine iadesine hükmetti. Üst mahkeme, verilen karar kesin olduğundan kanun yollarına başvurma olanağının da bulunmadığına oy birliğiyle karar verdi.

“İDDİANAMENİN İADESİ AÇIKÇA HUKUKİ GARABET MAHİYETİNDE İDİ”

Epözdemir, yaptığı açıklamada, yargılamayı yapan Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianamenin iadesine ilişkin kararının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu söyledi. Epözdemir şunları söyledi:

“Mahkeme aşamasında Adli Tip Kurumunun tanzim ettiği raporlar ile Pınar Gültekin’in canavarca hisle ve eziyet çektirilerek öldürüldüğü, henüz hayattayken diri diri yakıldığı, bütün dokularının yanması nedeniyle ölüm zamanının tam olarak tespit edilemediği net bir şekilde mütalaa edilmişti. Buna karşın yeni delilin ne olduğu ve ölüm zamanının tespit edilmesi gerektiğine dair gerekçelerle iddianamenin iadesi açıkça hukuki garabet mahiyetinde idi. Bu nedenle Muğla Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. Karar üzerine Mertcan Avcı hakkında ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak’ suçundan ötürü ağırlaştırılmış müebbet hapis istemli iddianamenin kabulüne karar verildi.”

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı cinayeti itiraf etti ve çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Soruşturma kapsamında Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı, telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edilmesi üzerine gözaltına alındı. Jandarmada çelişkili ifadeler veren ve suçlamaları kabul etmeyen Avcı önce “delil karartmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cemal Metin Avcı hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeşi Mertcan Avcı’nın da “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Fail Cemal Metin Avcı’nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan da cinayete yardım suçundan yargılanmaya başlandı.

Duruşmalar sürerken fail tarafının, Pınar Gültekin’in annesi hakkında duruşmadaki öfkesi nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Cemal Metin Avcı soruşturma sırasında Pınar Gültekin’in kendisine şantaj yaptığını iddia etti. Bunun üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Pınar Gültekin’in cep telefonun Icloud şifresi için müzakere yazısı yazıldı. Davanın sekizinci duruşmasında ABD’den gelen dokümanda, Gültekin’in telefonunda sanık Cemal Metin Avcı ile ilgili herhangi bir verinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Davanın dokuzuncu duruşmasında, Adli Tıp Kurumu tarafından sunulan raporda belirtilen, Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından yakıldığı sırada hala hayatta olduğu, mahkemece sabitlendi.

Davanın onuncu duruşmasının ardından Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Mertcan Avcı’nın eyleminin yalnızca “delil karartmak değil” cinayete iştirak olduğunu söyleyerek kararın ihdas edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 21 Şubat 2022’de Mertcan Avcı tutuklandı.