Menteşe Belediyesi’nde TİS imzalandı: Asgari ücret 4 bin 634 TL

Menteşe Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Belediyede en düşün maaş 4 bin 634 TL oldu.

Menteşe Belediyesi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. En düşük maaşa yüzde 46,86 oranında zam yapılırken, personelin maaşında ortalama yüzde 36,83 oranında artışa gidildi.

Böylelikle, Menteşe Belediyesi’nde asgari ücret 4.634,40 Türk Lirası olurken, en yüksek maaş 6.232,81 Türk Lirası oldu.

“HEPİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLERİM”

Bayram havasında geçen imza töreninde konuşan DİSK Genel İş Sendika Başkanı Uzay Kocabaş, “Personel limited şirketindeki 600’e yakın arkadaşımızın 2022 yılı ücret zammı ile kadrolu arkadaşlarımızın ücret zammı taraflarca anlaşmaya varmıştır. Hepimize hayırlı olmasını dilerim.  Başkan’ımıza görüşmeler sürecinde verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Toplu İş Sözleşmemiz hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİNİN VE EMEKÇİNİN HAKKINI GÖZETEREK ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise yaptığı açıklamada, “Bugün çalışanlarımızı yasal olarak koruma altına alan toplu iş sözleşmesine imza koyuyor, maaşlarınızda önemli bir artış sağlıyoruz. Ekonomik kriz nedeniyle paranın pul olduğu, alım gücünün düştüğü şu günlerde sendikamızla birlikte çalışan emekçi kardeşlerimizin geliri arttıracak toplu sözleşme görüşmeleri tamamlayarak anlaşmaya vardık. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile işçinin ve emekçinin hakkını gözeterek enflasyona ezdirmedik” dedi.

Gümüş açıklamasının devamında TİS ile yapılan ücret iyileştirmelerini şu şekilde sıraladı:

“Tüm personelimize günlük 50 Türk Lirası zam yaptık. En düşük yevmiye 175 TL, en yüksek günlük yevmiye 250 TL oldu. 1 yıl içerisinde şubat ayında 4 ikramiye olmak üzere toplamda 24 ikramiye vereceğiz.  Engelli personelimize mayıs aylarında 500 TL ödeme yaparken bu yıl 1.000 TL ilave ödeme yapacağız.  Temizlik işlerinde çalışan personellerimize her ay verdiğimiz 100 Türk Lirası’nı 200 Türk Lirası’na çıkardık. Tüm işçilerimize 1 Mayıs İşçi Bayramı vesilesiyle verdiğimiz 200 TL’yi 300 TL olarak arttırdık. Çocuğu okuyan personelimize yaptığımız öğrenim yardımına yüzde 40 zam yaptık. 2022 yılında lisans mezunu personelimize 100 TL, ön lisans mezunu personelimize 75 TL yardım yapılmasına karar verdik.  Bugün imzalayacağımız sözleşme ile personeller arasındaki maaş makasını daraltmak için en düşük maaş alan personelimize % 46,86 zam yaptık. Eşit iş eşit ücret anlayışıyla personeller arasındaki maaş farkını daralttık. Tüm personelimize ise ortalama yüzde 36, 83 zam yaptık. Bu zamlarla birlikte en düşük maaş alan çalışanımızın cebine ayda 4 bin 634 lira girmiş olacak. İkramiyelerle birlikte bu rakam en düşük 4 bin 980 Türk lirası olacak. Ayrıca belediyemizde çalışan 57 kadrolu işçimiz için ek protokol imzalayarak maaşlarını iyileştirdik. Buna göre; Günlük yevmiyeyi 60 TL, Sosyal Yardım ücretini 320 TL ve 1 Mayıs ödemesini 300 TL olarak kararlaştırdık.”

“MENTEŞE BELEDİYESİ OLARAK BU İŞİN NASIL YAPILACAĞINI GÖSTERDİK”

Gümüş açıklamasının devamında, önümüzdeki süreçte de çalışanları enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini belirterek, “Emeğin en yüce değer olduğunu biliyor emekçimizin, işçimizin yanında olmaya devam ediyoruz.  Bu anlaşmayla ‘memuru işçiyi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz’ diyerek özensiz politika yapanlara, Menteşe Belediyesi olarak bu işin nasıl yapılacağını gösterdik. Sosyal demokrat yönetim anlayışımız gereği. Bu nedenle gururluyuz. Menteşe Belediyesi olarak bugün olduğu gibi önümüzdeki süreçte de çalışan emekçilerimizi ekonomik kriz ve enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz, imkânlarımız dâhilinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Zira bu ülkede gençlerin, yoksulların, çalışan ve üretenlerin, işçilerin ve kadınların güvencesi biziz. Hep birlikte işçimizle, memurumuzla, tüm çalışanlarımızla el ele dayanışma içerisinde Menteşe halkına hizmet götürmeye devam edeceğiz. Değerli çalışma arkadaşlarım lafı uzatacak değilim. Konuşmamı şu sözlerle bitirmek istiyorum: ‘Eğer bir yerde davullar çalıyor, zurna sesi yükseliyorsa, orada her şey yolundadır, orada bayram vardır’ Toplu sözleşmeniz hayırlı, uğurlu olsun, bereketli olsun. Ailelerinize ve size saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.