Menteşe Belediyesi Kanserle Savaş Haftası kapsamında erken teşhis eğitimi verdi

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası kapsamında kadınlara meme, rahim ağzı ve kolon kanseri hakkında eğitim verildi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, 1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası kapsamında Menteşe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından, Hasan Yaraşlı Kültür Evi’nde kadınlara meme, rahim ağzı ve kolon kanseri hakkında eğitim verildi. Eğitim kapsamında kanserle ilgili tanı/tarama yöntemlerinin yanı sıra kanser riskini artıran faktörler, kendi kendine meme muayenesi metotları da anlatıldı.

Menteşe Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya göre Menteşe Belediyesi sağlık ekipleri, eğitim öncesinde kadınların tansiyonunu ve kan şekerini ölçtü. Tansiyon düzensizliği şüphesi olan kadınlara Tansiyon ve Açlık Kan Şekeri (AKŞ) Takip Formu verildi ve kadınların Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından takip altına alınması sağlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığı’nın belirtiği ücretsiz erken kanser taramaları şu şekilde:

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil kanser tarama araçlarında:

40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması
30-65 yaş arası kadınlara 5 yıl da bir rahim ağzı kanseri taraması
50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taramaları

ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.