Mehmet Oktay: “Kimse siyaset peşinde koşmasın”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, belediye meclis toplantısında kaçak yapılarla mücadele ile ilgili yaptığı konuşmada, “Yıkımları hızlandırdık. Ama bu işi günlük siyasete de alet etmemek gerekiyor. Bu nedenle yarın köylerde yıkımlar devam ederken kimse siyaset peşinde koşmayacak” diye konuştu.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde kaçak yapılara karşı mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, dün (2 Mart 2023) Armutalan Kültür Merkezi’nde yapılan Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grubu’nun depremle ilgili soru önergesinin ardından söz alan Oktay, “Yıkımları hızlandırdık. Ama bu işi günlük siyasete de alet etmemek gerekiyor. Bu nedenle yarın köylerde yıkımlar devam ederken kimse siyaset peşinde koşmayacak. Çünkü bundan a’dan z’ye hepimiz zarar görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İMAR SERVİSİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ DURUMDA”

Yeni bir imar barışının çıkmamasını isteyen Oktay, tüm kurumlara sorumluluklar düştüğünü belirterek, “Özellikle yeni imar barışı inşallah çıkmaz. Bu konuda özellikle ben sizlerden de destek talep ediyorum. Partinizin vekillerinin tekrar imar barışı çıkmaması yönünde çalışma yapması oldukça faydalı olacaktır. Çünkü ilk imar barışından sonra inanılmaz şekilde aşırı bir hırs var, insanlarda maddi hırs konusu. İnanın imar servisi ne yapacağını şaşırmış durumda. Zaten teknik ekibimizden bir kısmını deprem bölgesine gönderdik” açıklaması yaptı.

“İNSANLARDA ÇOK YÜKSEK BİR MADDİ HIRS SÖZ KONUSU”

Şili’de 1960 yılında gerçekleşen ve yaklaşık bin 655 kişinin hayatını kaybettiği 9,5 şiddetindeki depremi hatırlatan Oktay, “Burada yapılması gereken tamamen bir devlet politikası. Şili’de depremin ardından tam bir devlet politikası uygulanmış ve hiçbir şekilde taviz vermeden ilerlenmiş. Bizde de imar kanunundan başlayarak düzenlemelere ihtiyaç var. Burada yasaların da bizi kısıtladığı yerler olabiliyor. Yıkımlarla ilgili zaman zaman süreç uzun sürüyor. Örneğin bir yeri mühürlüyorsunuz, durmuyor. Mühür fekki uyguluyorsunuz yine durmuyor. Hakikaten ben artık anlamakta zorluk çekiyorum insanlarda çok yüksek bir maddi hırs söz konusu” dedi.

“YIKIMLARI HIZLANDIRDIK”

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir olayı anlatan ve insanların ne istediklerinin anlaşılmadığını vurgulayan Oktay, “Atatürk İlköğretim Okulu’nun oradaki bir binada vatandaş bu depremden sonra çatı katına tuğlalar koymaya başlamış. Zaten 35-40 yıllık bina. Yani ne istiyoruz? İnanın bu anlaşılmıyor. Kalkıp hemen de yıkamıyorsunuz hukuki süreci var. Ama yıkımları hızlandırdık. Yıkımlarla ilgili zaten en baştan beri aynı noktadayız” şeklinde konuştu.

Kenti yeni sezona hazırladıklarını belirten Oktay, “Yollarda çalışmalarımız kentin farklı bölgelerinde yoğun bir şekilde devam etmekte. Özellikle turizmde faydalanılan akslar üzerinde çalışmaları daha da hızlandırdık. Gelen misafirlerin mümkün olduğu kadar inşaatla ilgili bir durumla karşılaşmaması için biz de kurumsal olarak hassasiyet gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.