Marmaris’teki Syrna Antik Kenti’nde tespit ve çevre temizliği başlatıldı

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki 2 bin 200 yıllık olduğu belirtilen Syrna Antik Kenti’nde çevre temizliği, yüzey temizliği, kazı ve araştırma ön faaliyet tespit çalışması başlatıldığı açıklandı.

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’ndeki arkeolojik ve bilimsel verilere göre iki bin 200 yıllık Syrna Antik Kenti’nde, Marmaris Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda yapılacak çalışmalarda 10 arkeolog ile 10 işçi görev alacağı bildirildi.

Knidos-Burgaz-Emecik Apollon Kutsal Alanı Kazı ve Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı’nın bilimsel danışmanlığındaki çalışmaların bir ay süreceği ifade edildi.

Mitolojide sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış bir tapınağın bulunduğu belirtilen antik kentte misafir edilen doktor ve başhekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı.

Syrna Antik Kenti’nin önemli bir tıp merkezi olduğunu işaret eden Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, antik kentteki çalışmaların tamamlanmasından sonra gelecek yıllarda Tıp Bayramı’nın kutlanacağını dile getirdi.

“TIP BAYRAMI’NDA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izin ve destekleri ile Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü arkeolog öğretim üyelerinin katılımıyla antik kentteki ilk çalışmalara başlandığını aktaran Doksanaltı, “Tıp Bayramı’nda çalışmalar başladı. Anadolu toprakları uygarlığın kültürün ve bilimsel çalışmaların merkezidir. Syrna da bunlardan birisidir” diye konuştu.

Truva Savaşı’ndan dönen kahramanlardan Podaleirios’un bölgeye gelerek köy kent yaşamına başladığını belirten Doksanaltı, “Podaleirios aynı zamanda rahip hekimlerden birisidir. Sağlık tanrısından gelen bir soyun bireyi olarak bir sağlık merkezi, iyileştirme merkezi kurmuştur. Burada Rodos, Knidos, Bergama ve Epidarus’taki tıp merkezlerinden çok daha önce tıp kültü oluşmuş. Buradan çıkan hekimler daha bilimsel metodla uygulamaya devam ederek Rodos ve diğer merkezlere gitmiştir” ifadelerini kullandı.

Antik kentte açığa çıkarılan bir yazıtta sağlık merkezi ile alakalı doktorların bir listesinin bulunduğunu söyleyen Doksanaltı, “Yaklaşık 2 bin 200 yıl öncesinde sizlerin meslektaşlarınıza selam diyebileceğimiz bir yazıt günümüze ulaşmıştır. Bu da gelecekte yapılan çalışmaların verimli olacağının göstergesidir” açıklaması yaptı.

Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Toprak, İl Sağlık Müdürü Ali Burak Mülayim, Marmaris Müze Müdürü Şehime Atabey, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İmran İnce, Marmaris, Datça, Köyceğiz devlet hastaneleri ve özel hastane başhekimleri de antik kentteki ilk gün çalışmalarına eşlik etti.

SYRNA ANTİK KENTİ NASIL KURULDU?

Hekim ile rahip olan ve Truva savaşından dönen kahramanlardan Podaleirios’ın kurduğu antik kentte, mitolojide sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış bir tapınağın bulunduğu ancak yapının bugüne ulaşamadığı ifade edildi. Yancağız Tepesi üzerinden Akropolis’e antik taşlı yol izlenerek gidilebildiği belirtildi. Akropoliste kent surlarının bir bölümü, mezar kapak taşları ve yapı kalıntılarının görülebildiği açıklandı.