Marmaris’te Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı protesto edildi

Marmaris’te Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini protesto eden Ukraynalılar, bunun bir savaş eylemi olduğunu ve Ukrayna’nın kendini korumaya çalıştığını ifade ederek uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Atatürk Meydanı’nda toplanan Ukraynalılar Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’yı işgal etmesini protesto etti. Protestoya Türkiyeli yurttaşların yanı sıra ilçede yaşayan ve tatil için orada bulunan Rusya’da, Belarus’tan, ABD’den gelenler de katıldı.

Protestoya katılanlar ellerine Türkçe ve İngilizce “Savaşa hayır”, “Putin öldürmeyi durdur”, “Putin dur” yazılı dövizler taşıdı.

“ULUSLARARASI TOPLUMU HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIYORUZ”

Grup adına konuşan Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Svitlana Borovska “Rus ordusu, Ukrayna topraklarını ele geçirmeye, güç kullanarak yok etmeye çalışıyor. Bu bir savaş eylemi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne bir saldırı. Ukrayna kendini korumaya çalışıyor. Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağıyoruz.” dedi.

Borovska, “Türk dostlarımıza ve Türkiye Cumhurbaşkanına siyasi, askeri ve manevi destekleri için teşekkür ederiz. Türk halkından da egemenliğini ve topraklarını koruma mücadelesinde Ukrayna’yı içtenlikle desteklemesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.