Marmaris Kent Konseyi: “Yanmış dağlar, her yağmurda üstümüze aktı”

Marmaris Kent Konseyi, Marmaris’te etkili olan yağışların ardından meydana gelen sel baskınlarında, yanan ormanların hayata döndürülmesi konusundaki yanlış uygulamaların etkili olduğunu söyledi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün bir an önce kereste ticaretini durdurması gerektiği dile getirildi.

Marmaris Kent Konseyi, kentte iki gündür etkili olan yağışların ardından gerçekleşen sel baskınları ile ilgili açıklama yaptı. Dün (22 Şubat) ve bugün etkili olan sağanak yağışların ardından Marmaris’te dereler taştı, ev ve iş yerlerini su bastı, ağaçlar devrildi ve Marmaris Körfezi’nde sel suları nedeniyle denizin rengi kahverengiye dönüştü.

Marmaris Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, 2021 yılının Temmuz ayında başlayan yangınlarda yanan ormanların yeniden hayata döndürülmesi konusunda Orman Genel Müdürlüğü’nün doğru olmayan uygulamaları hayata geçirdiği söylendi ve bu uygulamalar eleştirildi.

“AKADEMİSYEN VE UZMANLARIN SÖYLEMLERİNE RAĞMEN DOĞRU OLMAYAN UYGULAMALARA DEVAM ETTİNİZ”

Yapılan açıklamada, “Yangınlar bitti. Yeniden ormanlarımıza kavuşmak için neler yapılabilir araştırıldı. Okumalar yapıldı, pek çok kişi konuştu, uzmanlar fikirlerini sundu. Neticede devlet organları kararını verdi.

Orman Müdürlüğü’nün 183 yıllık geçmişi ile en doğru bilginin kurumlarımızın uygulamaları olduğuna güvendik. Sonuç?

Yanmış dağlar, her yağmurda üstümüze aktı; tıpkı bugün olduğu gibi. Evlerimizde, iş yerlerimizde, sokakta, her neredeysek orada üzerimize akan dağı selamladık. Akademisyen ve uzmanların söylemlerine rağmen doğru olmayan uygulamalara devam ettiniz.”

SADECE AĞACIMIZI DEĞİL, TOPRAĞIMIZI VE DENİZİMİZİ DE KAYBETTİK”

Açıklamada şikayetlere rağmen yanmamış ormanlarda kesime devam edildiği ifade edildi. Yangınlardan sonra ağaçsız kalan ormanlarda, yağmurla birlikte oluşan toprak kaymaları yüzünden toprağın ve denizin de olumsuz yönde etkilendiği söylendi:

“Sadece ağacımızı değil, toprağımızı da kaybettik. Ve denizimizi. Yanmaz diye bildiğimiz deniz, sayenizde yangından nasibini aldı. Üzerinde yanmış da olsa ağaç kalmadığı için yağmurlarla oluşan erozyon, denizel ekosistemde de yıkıma yol açtı.”

“BİR AN ÖNCE KERESTE TİCARETİNİ DURDURUP ASLİ GÖREVİNİZE GERİ DÖNÜNÜZ!”

Açıklamada son olarak kereste ticaretinin durdurulması istendi ve konunun takipçisi olunduğunun altı çizildi: “Sabrımızın sınırı var ve tükenmek üzere. Bir an önce kereste ticaretini durdurup asli görevinize geri dönünüz! Vazgeçmeden ama sabrımız tükenmiş olarak konuyu yakından takip ediyoruz”