Marmaris Kent Konseyi: “Bu kararın iptali için sonuna kadar adalet arayacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sinpaş/Kızılbük GYO’nun Marmaris’te yapmayı planladığı otel ve devremülk projesine verdiği “ÇED Olumlu” kararı için Marmaris Kent Konseyi, “Halkı yok sayan bu kararın iptali için de sonuna kadar adalet arayacağız” açıklaması yaptı.

Muğla’nın Mamaris ilçesi Kızılkum Koyu’nda Sinpaş Holding’e bağlı Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Kızılbük GYO) milli park içinde inşa ettiği otel ve devremülk projesi için verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararının mahkeme tarafından iptalinin ardından yeniden başlatılan ÇED sürecinde Bakanlık “ÇED olumlu” kararı verdi.

“KARARIN İPTALİ İÇİN SONUNA KADAR ADALET ARAYACAĞIZ”

Marmaris Kent Konseyi, bu karara tepki göstererek, “Halkı yok sayan bu kararın iptali için de sonuna kadar adalet arayacağız ve Marmaris halkına, Türkiye’ye bu adaleti hediye edeceğiz” açıklaması yaptı.

Ruhsat iptalleri için açtıkları iki davanın devam ettiği belirtilen açıklamada, “Ancak Sinpaş’la işi olan herkes bilsin ki bu proje neresinden tutarsanız tutun kanun karşısında sapır sapır dökülmekte.  Hukuktan, kanundan kaçma şansı yok. Bildiğiniz gibi ruhsat iptalleri için açtığımız iki dava devam ediyor” denildi.

Bakanlığın verdiği kararla doğa yıkımının önünü açtığı belirtilerek, “Öngördüğümüz gibi Sinpaş için ÇED olumlu kararı çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hangi belgeyi sunarsak sunalım çevrenin dinamitle havaya uçurulmasına göz yumdu. Verdiği kararla doğa yıkımına devamlılığın önünü açtı” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Marmaris Milli Parkı sınırları içinde kalan, Sinpaş/Kızılbük GYO’nun yaptığı Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesine Muğla Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemiyle, 11 Ekim 2021’de dava açılmıştı.

7 Temmuz 2022 tarihinde Muğla 3. İdare Mahkemesi, Sinpaş GYO A.Ş./Kızılbük GYO A.Ş’ye ait projeye verilen ÇED gerekli değildir kararını iptal etmişti. Açıklanan gerekçeli kararda 30 Aralık 2021 tarihinde yapılan bilirkişi incelemesinin sonuçlarına yer verilmiş, projenin şehir ve bölge planlama disiplini çerçevesinde incelendiği başlıkta projenin Milli Park sınırları içinde yer aldığı vurgulanarak, “Keşif sırasında çekilen fotoğraflardan da görüleceği üzere doğa ve ekosistem üzerinde ciddi bir tahribat meydana gelmiştir. Çevreyi kirletmeyecek önlemler alınmamıştır” denmişti.

Kararın ardından davalı Muğla Valiği ve müdahiller Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, temyiz yoluna giderek kararın bozulması ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurmuştu.

4 Ağustos 2022 tarihinde Marmarisliler, Marmaris Belediyesi İçmeler Ek Hizmet Binası önünde toplanarak, belediye tarafından inşaata verilen yapı ruhsatlarının da iptal edilmesini iptal edilmesini istemişti.

8 Ağustos 2022 tarihinde ise Marmaris Belediyesi tarafından inşaat durdurulmuş ve mühürlenmişti.

16 Ağustos 2022 tarihinde ise Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Kamuoyu Aydınlatma Paltformu üzerinden bir açıklama yaparak mahkeme kararına itiraz edildiği bildirilmiş ve şu ifadelere yer verilmişti: “05.08.2022 tarihinde Danıştay’ a temyiz başvurusu yapılmıştır. Şirketimiz bir taraftan temyiz kararının sonucunu beklemekle birlikte diğer taraftan kararın aleyhimize sonuçlanması ihtimaline karşın sürecin aksamaması adına ÇED raporunun onaylanması ile ilgili gerekli hazırlıkları tamamlanarak en kısa sürede Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuru yapacaktır.”

30 Kasım 2022 tarihinde ise projenin inşaatında çalışan bir işçi iş kazası geçirmişti.

28 Aralık 2022 Danıştay, Marmaris’te milli park alanında yapılması planlanan “Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesi için “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptalini onadı.