MAKE, deprem bölgesinde çalışmayı sürdürüyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yangınlardan sonra kurulan Marmaris Arama Kurtarma ve Önleme Ekibi (MAKE) deprem bölgesinde çalışmalarına devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 35 bin 418 yurttaş yaşamını yitirdi.

Marmaris Arama Kurtarma ve Önleme Ekibi (MAKE), depremin etkilediği Gaziantep’e bağlı Islahiye ilçesinde 60 kişilik ekibi ile göçük altında kalan yurttaşları kurtarmak için çalışmalar yürüttü.

112’inci saatte Alihan isimli bir yurttaşın enkaz altından kurtarılmasında görev alan ekiplerin, Hatay’a gidecekleri öğrenildi.

“OKYANUSTA BİR KUM TANESİ ARADIĞIMIZI BİLİYORUZ”

Yangılarda ve sellerde sahada aktif bir ekip olduklarını belirten MAKE Başkanı Nafia Yılmaz, “Deprem konusunda eğitimlerimizi de tamamlamıştık. Dernek üyesi arkadaşlarımız biz de gitmek istiyoruz deyince hemen bir araç ve malzeme ayarlaması yaparak önce 15 kişilik bir öncü grubumuzu sonra da öncü gruptan aldığımız bilgiler ışığında eksiklerimizi tamamlayarak diğer gruplarımızı bölgeye sevk ettik. Dernek üyelerimizin hepsinin Arama Kurtarma Derneği’nden (AKUT), itfaiye ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) eğitimleri var, dolayısı ile panik yapmadan doğru müdahale konusunda sahaya çıkmaktan hiç korkmadık” dedi.

Depremden günler sonra enkaz altından sağ olarak çıkarılanlara şahitlik ettiklerini belirten Yılmaz, “Ekibimiz depremin 112’inci saatinde Alihan isimli bir delikanlının sesini duydu. Sonra diğer ekipler ile birlikte kurtarma çalışması yaptık. Okyanusta bir kum tanesi aradığımızı biliyoruz ancak umudumuzu kaybetmiyoruz. Allah’ın izni ile hem sağ kalmışlar var ise hem de sevdiklerinin cansız bedenlerine ulaşmak için günlerdir bekleyenler için bölgede yardımcı olmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.