Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi hafif arama kurtarma sınıfında akredite oldu

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi, AFAD tarafından “Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Yönetmeliği” kapsamında hafif arama kurtarma sınıfında akredite almayı hak kazandı.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG AME/SAR) Muğla, Datça ve Fethiye ekipleri Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından “Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Yönetmeliği” kapsamında hafif arama kurtarma sınıfında akredite oldu.

Akreditasyon belgeleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer tarafından teslim edildi. Böylece ekiplerin AFAD Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) içinde çalışmaya başlayacakları belirtildi.

Ekip Lideri Ercan Kolcu, “Bodrum’da yeni kurulan MAG ekibinin de akredite olması sonrası Datça, Bodrum, Fethiye ekiplerimiz ile birleşerek Orta Düzey Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyonu’na başvuracağız” dedi.

Kolcu uzun vadede ise bu yıl içinde çıkmasını bekledikleri Doğada Arama Kurtarma konusunda da gerekli hazırlıkları yaparak ekibi akredite etmek istediklerini söyledi. Kolcu, “Mahalle Afet Gönüllüsü Projesine ilk günden itibaren inanan ve destek olan Fethiye Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Akreditasyon Belgesini Belediyemize, İlçemize ve İlimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

MAG AME/SAR Muğla Datça ve Fethiye ekipleri törenin ardından Anıtkabir’i ziyaret etti.