Kürek Milli Takımı, olimpiyatlara hazırlanıyor

Olimpiyatlara hazırlanan Kürek Milli Takımı gelecek hafta Yunanistan’da gerçekleşecek yarışlar için Köyceğiz’de antrenmanlarına devam etti.

Olimpiyat oyunlarına katılmayı hedefleyen Kürek Milli Takımı, gelecek hafta Yunanistan’da gerçekleşecek hazırlık yarışları için Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde çalışmalarını sürdürüyor. Hazırlık kampı kapsamında sporcular her gün koşu ve egzersizlerin ardından Köyceğiz Gölü’nde kürek çekiyor.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk yaptığı açıklamada kürekte olimpiyatları hedeflediklerini söyledi. Ertürk, “Türk küreği olarak ilk olimpiyatlarda A finaller görmek, en az 6-7 sporcuyla orada ülkemizi temsil etmek ve madalya almak istiyoruz. Bunun için önümüzdeki hafta Yunanistan’da hazırlık yarışına katılacağız” dedi.

KIZLARIMIZIN 23 YAŞ ALTINDA DÜNYA ŞAMPİYONU OLMASIYLA YOĞUN İLGİ OLDU”

Kürekte geçirdikleri başarılı sezonun ardıdnan kürek sporuna ilginin arttığını ifade eden Ertürk şunları söyledi: “Kürekte adım adım artık madalya seviyesine gelip madalyaları da toplamaya başlayınca ciddi bir ilgi oldu. Kızlarımızın 23 yaş altında dünya şampiyonu olmasıyla yoğun ilgi oldu. İnsanlar salgında spor yapmaya başladı çünkü herkes açık havada temastan uzak spor arıyordu. Kürek buna cevap veren spor oldu.

Ciddi bir ilgi oldu, artık yoğun bir popülasyonumuz var. Buradan ne kadar başarılı sporcu çıkaracağımız önemli. Çünkü bu bir elek. Yani eleğimiz ne kadar büyük olursa siz o ekibi oluşturabiliyorsunuz. Biz işte bu eleğimizi büyütmek, daha çok bütün ülkeye yayılmak, ülkedeki bütün çocukların bu sporu duymasını sağlamak için çalışıyoruz. “

“ANTRENMAN KOŞULLARI OLARAK KÖYCEĞİZ ÇOK UYGUN”

Köyceğiz’in özellikle kış kampları için çok uygun olduğuna işaret eden Ertürk, “Hava şartları ve göl suyunun uygun olması nedeniyle sporcular burada çok rahat çalışma yürütüyor. Geçen sene buraya 10’un üzerinde ülke geldi. Rusya buradaki kamp çalışmalarıyla çok büyük başarılar elde etti. Antrenman koşulları olarak Köyceğiz çok uygun. Bizimki doğa sporu olduğu için burası da muhteşem bir doğa. Biz de yurt dışındaki bağlantılarımızla görüşerek buraya federasyonların gelmelerini sağlıyoruz” dedi.