Kayaköy’de Kaya İnciri fidanı ve Kaya Nohutu dikimi gerçekleştirildi

Fethiye Belediyesi’nin “Bizim Bahçe” projesi kapsamında, Kayaköy’de Kaya İnciri fidanı ve Kaya Nohutu dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Fethiye Belediyesi’nin; Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Likya Fethiye Kadın Girişimi Kooperatifi ve Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi iş birliğinde Fethiye Belediyesi’ne ait çeşitli alanlardaki 180 dönümlük tarım alanında başlattığı “Bizim Bahçe” projesi kapsamında Kayaköy’de 8 bin 500 metrekare alana 200 adet Kaya İnciri fidanı, 5 dönüm araziye Kaya Nohutu’nun dikimi gerçekleştirildi. Daha önce dikimi gerçekleştirilen 70 adet zeytin ağacı da bu program kapsamına alınarak açılışı yapıldı.

“ORTAK AKILLA GÜZEL ŞEYLER YAPILACAĞINI TÜM TÜRKİYE’YE İLAN EDİYORUZ”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, yaptığı açıklamada ‘ortak akıl’ vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Ziraatla uğraşan bir belediye başkanı olarak bu benim hayalimdi. Seçimlerden önce de oda başkanlarımızla birlikte nasıl geliştirebiliriz diye görüştük. Ortak akılla güzel şeyler yapılacağını tüm Türkiye’ye ilan ediyoruz. Fethiye Belediyesi olarak 180 dönüm tarım arazimiz var.  Hepsinin kiralarını sonlandırdık. Kooperatiflerimizle birlikte ekip dikip ekonomiye kazandırmak istiyoruz. İncirköy’de zeytin dikimi, Çenger’de ceviz dikimi gerçekleştirdik. Bugün ise Kayaköy’de incir fidelerimizi diktik. Birazdan da kaya nohutunu ekip, zeytin bahçemizin açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

“HER ŞEYE RAĞMEN DİMDİK OLMAYA, SİZLER İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Fethiye’de kirli bir siyaset yürütüldüğü söylemini yineleyen Karaca, “Her şeye rağmen dimdik olmaya devam edeceğiz” vurgusu yaparak, “Sadece 180 dönümlük arazide değil, bu işe gönül vermiş vatandaşlarımızla beraber bu işi geliştirmek zorundayız. Oda başkanlarımla beraber Fethiye’ye yapılacak her türlü hizmette birlikte yürüyoruz. Ayrım yapmadan 41 mahallemizde hizmet yapmaya devam edeceğiz. Başkanlığımız süresince kirli siyaset yapanları, kirli kampanyalar yürütenleri görüyorsunuz. Biz her şeye rağmen dimdik olmaya, sizler için çalışmaya devam edeceğiz. Bu süreçte desteğini bizden esirgemeyen oda başkanlarıma, derneklerimize, muhtarlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza bizlerle birlikte oldukları için ve bizlerle doğru yolda yürüdükleri için teşekkür ederim. Biz sizler için var gücümüzle çalışıp hizmet üretmeye devam edeceğiz” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Ünal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Fethiye Ziraat Odası, Seydikemer Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz çalışma sonucunda geçen sene Kayaköy ve İncirköy’den almış olduğumuz çelikleri Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’nde fide haline getirdik. Bu sene 1400 fidanı toprakla buluşturduk. Dünya’da siyah incir olarak kurutulabilen tek incir kaya inciridir. Kaya incirinin Türkiye gıda piyasasında yerini alması için çabalıyoruz. Bizim Bahçe projesi kapsamında Fethiye Belediyesi’nin bize tahsis ettiği bu tarlada Likya Kadın Kooperatifi ile birlikte 200 incir ağacını toprakla buluşturduk. Bileşenlerimizle birlikte bir kurutma ünitesi kurup, yetiştireceğimiz incirleri bu ünitede kurutacağız ve kooperatif olarak satışa sunacağız. Bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

“1 KARIŞ TOPRAĞA BİNA DİKMEK YERİNE BİTKİ DİKELİM”

Likya Fethiye Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı Çiğdem Karaca ise, “Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Başta Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya bu bahçenin atıl durumda iken katma değere dönüşmesini sağladığı için teşekkür ederim.  Her alanda olduğu gibi Fethiye Ticaret Odası yine bizim yanımızdaydı. Bugün Coğrafi İşaretli Kaya İncirimizin yok olmasını önlemede ilk adımı atmış olduk. Bahçelerde ağaçlar kurusa da kesip villa yapsam diyenlerin önüne geçmiş olduk. Bunlar bize örnek olsun. Her araziyi, bu şekilde bizim sahip olduğumuz yerel ürünlerimize dönüştürmeye devam edeceğiz. Biz yaptığımız her şeyi ‘bizim’ diyerek yapıyoruz ki, hepimiz sahip çıkalım. Hepimiz sahip çıktığımız zaman ürünler de hepimizin olur. Ürünlerimizi birlikte koruyalım, birlikte üretelim. Dünya’daki savaşları görüyoruz. Bu gıda savaşlarına doğru da gidecek. Bizim ülkemiz 400 ton buğdayı çıkaramayacak duruma geldi. Bunu önlemek için de 1 karış toprağa bina dikmek yerine bitki dikelim” ifadelerini kullandı.

“ÜRETMEYE DEVAM EDELİM”

Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, üretimin önemine vurgu yaparak, “4 sene önce Seydikemer Ziraat Odası ile birlikte ilk Kaya İnciri çeliğini alıp Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’ne göndermiştik. 1500 incir fidanının 200 tanesini Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne verdik. Kaya İnciri’nin coğrafi işaret almasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Biz bu toprakları değerlendirmezsek sadece Türkiye değil tüm dünya aç kalır. Üretmeye devam edelim” ifadelerine yer verdi.

“ÜRÜNLERİMİZİN YOK OLMAMASI İÇİN BÜYÜK ÇABA SARF EDİYORUZ”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ise, Fethiye’nin tarımsal ürünlerinin yok olmaması adına çalışma yürüttüklerini belirterek, “Fethiye’de bazı tarımsal ürünlerimiz yok olmaya başladı. Bunun en başında da Kaya İnciri var. Yok olmaması adına bölgemize ait ürünlere sahip çıkalım, coğrafi işaretlerini alalım diye yola çıktık. Kaya İnciri’nin coğrafi işaretini aldık. Bugün ise incir ağaçlarımızı diktik. Ürünlerimizin yok olmaması için büyük çaba sarf ediyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.