Karaköy Mahallesi sakinlerinden Datça İçme Suyu Projesi’ne tepki

Datça ilçesindeki Karaköy Mahallesi sakinleri, Betçe bölgesinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Karaköy Mahallesi’nin yer altı sularının kullanılmasına tepki gösterdi ve bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Datça İçme Suyu Projesi kapsamında, Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü Datça ilçesinin Betçe bölgesinde içme suyu ihtiyacını karşılamak için Karaköy Mahallesi sınırında üç adet sondaj kuyusu açılacağını duyurmuştu. Buna göre proje ile Betçe bölgesindeki Mesudiye, Yaka, Cumalı, Sındı ve Yazı mahallelerinin su ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

Karaköy Mahallesi sakinleri ise projenin Karaköy’deki yer altı sularının şebeke suyu için kullanılmasına karşı tepki gösterdi. Mahalle sakinleri bir araya gelerek sondaj kuyusunun açılacağı bölgeye yürüdü ve burada bir açıklama yaptı.

“BİZ TARIM MEMLEKETİNDE YAŞIYORUZ, SUYA İHTİYACIMIZ VAR”

Mahalle sakinleri ana geçim kaynakları olan tarımın yer altı sularının azalmasından olumsuz yönde etkileneceğini ve yer altı su kaynaklarıyla beslenen ovaların yok olacağını söyledi. Karaköy Mahallesi Muhtarı Onur Bölükbaş, Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenerek ekiplerin yer altı su kaynağına dokunmamaları gerektiğini söyledi.

Bölükbaş “Biz bir ve beraber olduğumuz zaman, kimse suyumuzu bizden alamaz. Biz, tarım memleketinde yaşıyoruz. Suya ihtiyacımız var. Betçe bölgesindeki mahallelere başka proje yapsınlar. Gerekirse Vali beyden, ormandan izin alsınlar. Suyumuza dokunmasınlar.” dedi. Bölükbaş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden de konuyla ilgili kendilerine destek olunması talebinde bulundu.