Kadınlar, cinsel şiddet failinin serbest bırakılması protesto etti

Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, Datça Adliyesi önünde Mesudiye’de gerçekleşen cinsel şiddetin failinin serbest bırakılmasına karşı ses yükseltti.

Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, geçtiğimiz aylarda Mesudiye’de gerçekleşen cinsel şiddetin faili O.G.’nin adli kontrol ile serbest bırakılmasını protesto etti.

Datça Adliyesi önünde saat 16.00’da bir araya gelen kadınlar, “Öfkeliyiz! İsyandayız! Kararı kabul etmiyoruz!” diyerek bir basın açıklaması yaptı.

“KADINA KARŞI HER TÜRLÜ ŞİDDETİN HER ZAMAN KARŞISINDAYIZ”

Açıklamada, “Güç ve erkin kötüye kullanımı şiddettir. Kadına karşı şiddet ise eril dünyanın bir göstergesidir. Kabul etmiyoruz! Kadına karşı her türlü şiddetin her zaman karşısındayız! Ama özellikle kadına karşı cinsel şiddeti meşrulaştırmak, olağan hale dönüştürmek, cezasız bırakmak hatta ödüllendirmek asla ama asla kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

“BU DEVLETİN BİR HUKUK DEVLETİ OLDUĞUNU HİSSETMEK VE GÖRMEK İSTİYORUZ”

O.G. hakkında alınan kararın cinsel şiddeti cesaretlendirdiği vurgulanan açıklamada, “Geçen aylarda Mesudiye’de gerçekleşen cinsel şiddetin faili O.G. adli kontrol ile serbest bırakıldı. Deliller toplamadan, erkeğin sırtı sıvazlanır gibi, cinsel şiddet faillerini cesaretlendiren kararları kabul etmiyoruz! Bizler, bu devletin bir hukuk devleti olduğunu hissetmek ve görmek istiyoruz” denildi.

“CİNSEL ŞİDDETE MARUZ BIRAKILAN KADIN ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ”

Açıklamada son olarak, cinsel şiddete maruz bırakılan kadınların yanlarında oldukları vurgulanarak, “Hatırlatalım! Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın beyanı esastır! Onarıcı, iyileştirici ve adalet duygusunu tahsis eden bir yaklaşım olmadıkça gerçek değil erkek adalet olur. Biz inatla, ısrarla, umutla gerçek adalet talep ediyoruz. Onarıcı adalet istiyoruz! Benzer bir olayın tekrarlanmaması için garanti istiyoruz! Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

One thought on “Kadınlar, cinsel şiddet failinin serbest bırakılması protesto etti

Comments are closed.