Kadın üreticilere tıbbi aromatik fidanlar dağıtıldı

Menteşe’de Koku Vadisi Projesi kapsamında kadın üreticilere 97 bin 500 adet tıbbi aromatik bitki fidanı dağıtıldı.

Menteşe’de, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin S.S. Merkez Menteşe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yürüttüğü Koku Vadisi projesi kapsamında, tıbbi aromatik bitki dikimleri devam etti. Proje kapsamında kırsal kalkınmanın desteklenmesi, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, çevreye duyarlı alternatif tarım tekniklerinin ve ürünlerinin geliştirilmesine amaçlanıyor. Projede lavanta, kekik adaçayı, nane, biberiye, mercanköşk, limon otu gibi bitkiler de üretiliyor.

FİDELER KADIN ÜRETİCİLERE ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILIYOR

Büyükşehir Belediyesi tıbbi aromatik bitki fidelerini kendi üretim seralarında üreterek kooperatif ortağı kadınlara ücretsiz dağıtıyor. Bugüne kadar kooperatif aracılığıyla Menteşe’de kadın üreticilere 97 bin 500 adet tıbbi aromatik bitki fidanı dağıtıldı.

Diğer yandan, Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturan Koku Vadisi Projesi’ne Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescili alındı.

AMAÇ KALİTELİ VE DOĞRU ÜRETİM

Büyükşehir Belediyesi ekipleri aynı zamanda kadın üreticiler tarafından dikilen tıbbi aromatik bitki fideleri dikimden hasada kadar kontrol ediyor. Böylelikle tarımsal üretimin en doğru ve en kaliteli şekilde yürütülmesi sağlanıyor.

GÜRÜN: TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFLEŞMEYLE GERÇEKLEŞEBİLİR

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kırsal kalkınmada alternatif tarımsal ürün çalışmalarının devam ettiğini söyledi ve şunları ekledi:

“Toprağını satma ürününü sat, kırsalda üret kıyıda tüket sloganımız doğrultusunda üreten köylümüze desteğimizi sürdürüyoruz. Tarımsal kalkınmanın ancak kooperatifleşmeyle gerçekleşebileceğine inancımız tamdır.  Çalışmalarımızda ana koşulumuz kooperatifçiliğin desteklenmesidir.  Menteşe’de bugüne kadar kooperatif ortağı kadınlarımıza 97 bin 500 adet tıbbi aromatik fidanı dağıttık. Kadınlarımız lavanta, kekik, adaçayı, nane, biberiye, mercanköşk, limon otu gibi bitkiler üretiliyor. Üreten Köylümüz yeniden milletin efendisi olacak.”