İYİ Partili Ergun’dan şeker krizi ile ilgili soru önergesi

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, arıcılık sektöründe yaşanan şeker krizi ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, arıcılık sektöründe yaşanan şeker krizi neticesinde arıcılık sektöründe yaşanan sorunları dile getirerek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“ŞEKER TEDARİKİNİN DURDURULMASI ARICILIK SEKTÖRÜNDE CİDDİ BİR KRİZ YARATTI”

Ergun, Türkşeker’in uygulamaya aldığı ‘Raf Fiyat Garanti Sistemi’ne değinerek, “Türkiye Varlık Fonu’nun yüzde 100 oranında hissedarı olduğu Türkşeker’in tüketiciyi korumak, enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak ve iç tüketim talebini karşılamak gibi saiklerle uygulamaya koyduğu ‘Raf Fiyat Garanti Sistemi’ ile birlikte sanayiye ve arıcılık sektörüne şeker tedarikini durdurmasının arıcılık sektöründe ciddi bir şeker krizi yarattığı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK ARICI ŞEKER ALAMIYOR”

Ergun, mevcut şartlarda birçok arıcının şeker alamadığını ifade ederek, “Bu uygulamayla, yakın zamana kadar büyük ölçüde Türkşeker’den şeker temin eden arıcılarımıza Türkşeker’in artık şeker vermediği ve arıcıları piyasanın insafına bıraktığı iddia edilmektedir.  Arıcılarımız ise şeker temin edemediklerini, temin edebilenlerin ise oldukça yüksek fiyatlardan alabildiklerini, birçok arıcının ise bu maliyetleri taşıyamadığı için şeker alamadığını belirtmektedirler” dedi.

“OLUŞMASI MUHTEMEL FELAKETİN ETKİLERİ TÜM DÜNYADA HİSSEDİLECEKTİR”

Dünya’daki arı ırklarının yüzde 22’sinin Anadolu’da bulunduğuna vurgu yapan Ergun, orman yangınlarının ardından yaşanan şeker kriziyle oluşabilecek sorunların dünya çapında bir felakete neden olacağını ifade etti.

Ergun, “Bu durum, temel besini şeker olan arıların beslenmesini ve yaşatılmasını güçleştirmektedir. Gelinen aşama itibarıyla, arıcıların şeker talebi hızlı bir şekilde karşılanmaz ve bu sorun çözümsüz bırakılırsa; Türkiye genelinde kayıtlı olan yaklaşık 8,1 milyon arı, açlığa bağlı olarak kitlesel şekilde ölüm riski ile karşı karşıya kalacaktır. Dünyadaki arı ırklarının yüzde 22’sinin Anadolu’da olduğunu ve arıcılık konusunda Türkiye’nin büyük bir gen merkezi konumunda bulunduğunu dikkate aldığımız zaman, şeker krizi ile oluşması muhtemel felaketin etkileri tüm dünyada hissedilecektir. Bununla beraber, özellikle Türkiye’nin en önemli arıcılık merkezlerinden birisi olan ve bal üretiminde ilk sıralarda yer alan Muğla’da orman yangınlarından dolayı arı beslenme alanlarının büyük ölçüde zarar görmüş olmasına ilave olarak, arıcıların yaşadığı şeker krizi çok daha büyük bir risk oluşturmaktadır” ifadeleriyle krizin ne kadar büyük olduğuna dikkat çekti.

“ŞEKER FİYATLARININ ULAŞILABİLİR HALE GETİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Ergun soru önergesindeki ifadelerini şu şekilde tamamladı:

“Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, arıcılarımızın şekere erişimini kısıtlayan düzenlemelerin kaldırılması, Türkşeker kanalıyla arıcılara şeker tedarikine yeniden başlanması ve girdi maliyetlerinin bu kadar yükseldiği bir konjonktürde arıcılar açısından şeker fiyatlarının ulaşılabilir hale getirilmesi gerekmektedir.”