İYİ Partili Ergun: “2022 yılı bütçesi 20 yıllık bir trajedinin son perdesidir”

TBMM’de gerçekleşen bütçe görüşmelerinde konuşan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, 2022 bütçesinin AK Parti hükümetinin son bütçesi olacağını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 5. maddesi üzerine söz alan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, hükümetin 2023 hedeflerine ve şu anki ekonomik duruma dikkat çekerek, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

“TÜRKİYE 2011 YILINDA SAHİP OLDUĞU EKONOMİK KOŞULLARIN BİLE GERİSİNE DÜŞMÜŞTÜR”

İktidarın 2011 yılında açıkladığı 2023 hedeflerine gönderme yapan Ergun, “AK Parti’nin 2011 yılında büyük bir şatafatla kamuoyuna açıkladığı ve yıllarca propagandasını yaparak vatandaşlarımızın umutlarını sömüren 2023 hedeflerinden bugün kimse bahsetmemektedir. Çünkü; bırakın 2011 yılında açıklanan hedeflere ulaşmayı, Türkiye 2011 yılında sahip olduğu ekonomik koşulların bile fersah fersah gerisine düşmüş durumdadır. 2023’te milli geliri 2 trilyon dolara, kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara, ihracatı 500 milyar dolara çıkarmayı; işsizliği yüzde 5’e düşürmeyi hedefleyenler, aradan geçen 10 senede 200 dolarlık asgari ücreti bile millete çok görerek, Çin modelinden bahseder hale gelmişlerdir” dedi.

“ÇİN MODELİ, MODERN KÖLELİK SİSTEMİDİR”

Ergun, son dönemde Merkez Bankası’nın yaptığı faiz indirimleri ve iktidardan yapılan ‘yeni ekonomi modeli’ açıklamalarıyla gündeme gelen Çin modeli hakkında konuştu:

“Millet fakru zaruret içinde birikimlerinin değerini korumaya çalışırken, mevcut iktidar adeta ‘Koruyamazsın, çünkü ben Türkiye’de Çin’in kalkınma modelini uygulayacağım’ demektedir. İktidarın bahsettiği Çin tipi kalkınma modeli esasında şudur: 200 dolara düşen asgari ücretin reel değerini daha da düşürmektir. 10 milyonlarca insanın temek hak ve hürriyetlerinin kalkınma pahasına baskı altına alınmasıdır. Çünkü bu modelin uygulanması için; itiraz edenin susturulması, kafasını kaldıranların ibret alem için ezilmesi gerekmektedir. Yani bu model insanlık onuruna ve şerefine sığmayacak şekilde karın tokluğuna çalışan modern bir kölelik sistemidir. Sayıları giderek artan çalışan yoksullar sınıfına 10 milyonların daha eklenmesi demektir. Yoksulluğun ve yolsuzluğun sıradan ve aleni hale gelmedi demektir. İktidara soralım, arzu ettiğiniz şey bu mudur?”

“SİYASİ İRADENİN TÜKENMİŞLİĞİNİN EN NET GÖSTERGESİDİR”

TBMM’de görüşmeleri devam eden 2022 yılı bütçesinin siyasi iradenin tükenmişliğinin göstergesi olduğunu belirten Ergun, “Bu bütçede enflasyonla mücadele yoktur. Bu bütçe hayat pahalılığı altında ezilen insanlarımıza umut vermeyen bir bütçedir. Bu bütçede yüzde 25’i aşan genç işsizliğin azaltılması diye bir hedef yoktur. Bu bütçe; öğretmenlere ve birçok branşta atanamayan üniversite mezunu gençlerimize herhangi bir ümit vaat etmemektedir. Girdi maliyetlerinin altında ezilen çiftçilerimizin yaralarına merhem olamayacaktır. Mevcut haliyle, arkasındaki siyasi iradenin tükenmişliğinin en net göstergesidir“ ifadelerini kullandı.

“BU BÜTÇE, SAVURGANLIK VE İSRAF BÜTÇESİDİR”

Konuşmasında, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in bütçe hakkındaki “Bu bütçe, savurganlık ve israf bütçesidir” sözlerini hatırlatan Ergun, “Faizle mücadele ettiğini söyleyenlerin; öğrencilerin KYK borçlarıyla çiftçinin tarım kredi borçlarına yüzde 100’e yakın bir faiz uyguladığı bir bütçedir. Dış güçlerle mücadele ettiğini söyleyenlerin, Türk varlıklarını haraç mezat dış güçlere aktarmak istediği bir bütçedir. Torunlarımızı bile 5 müteahhide dövizle borçlu hale getirerek, kamu kaynaklarını onlara aktaranların bütçesidir. Genel Başkan’ımız Sayın Meral Akşener’in ifade ettiği gibi bu bütçe, savurganlık ve israf bütçesidir. Bu bütçe, milletin emeğini faizcilerin kursağına akıtan bir bütçedir. Tüm bu nitelikleri itibarıyla bu bütçe; yokluk, kıtlık, yoksulluk, sefalet ve karaborsa bütçesidir” dedi.

“MODERN BİR KÖLELİK VAAT EDEN BU DÜZENİ İLK SEÇİMDE DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Kürsüdeki konuşmasının sonunda seçimleri işaret eden Ergun, “Zikrettiğimiz tüm bu hususları dikkate aldığımızda şunu açık ve net olarak söyleyebiliriz. 2022 yılı bütçesi 20 yıllık bir trajedinin son perdesidir. Bu sebeple, hem mevcut iktidarın hem de partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi denen garabetin son bütçesi olacaktır. Milletimiz müsterih olsun. Türk insanına modern bir kölelik vaat eden bu düzeni ilk seçimde mutlak bir suretle değiştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

One thought on “İYİ Partili Ergun: “2022 yılı bütçesi 20 yıllık bir trajedinin son perdesidir”

Comments are closed.