İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun’dan Malatya’daki zirai donla ilgili soru önergesi

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Malatya’da meydana gelen zirai dondan etkilenen üreticilerin sorunları ile ilgili TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çevre Komisyonu Üyesi Metin Ergun, Malatya’da meydana gelen zirai don olayından olumsuz etkilenen kayısı üreticilerinin sorunlarını Meclis’e taşıdı.

Ergun, Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, 1500 metrenin altındaki arazilerde kayısı ve meyve ağaçlarının büyük ölçüde yandığını ve üreticinin çok büyük bir zarar yaşadığını belirterek, üreticilerin desteklenmesini istedi.

“BÜYÜK BİR FELAKETE SEBEP OLMUŞTUR”

Ergun soru önergesinde, “Nisan ayının ikinci haftası boyunca Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava dalgası, ülkemizdeki 17 milyon kayısı ağacının yaklaşık 8 milyonuna ev sahipliği yapan ve kayısı üretiminin merkezi olan Malatya’da büyük bir felakete sebep olmuştur” dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN ZARARLARININ TAZMİN EDİLMESİ ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Hasar tespit çalışmalarının hızlıca yapılmasını talep eden Ergun, üreticilerin zararının da giderilmesini talep ederek, “Yaşanan don hadisesi sebebiyle, rakımı 1500 metrenin altındaki arazilerde bulunan kayısı ağaçlarının yaklaşık yüzde 90-95 civarında hasar görerek meyve veremeyecek durumda kaldığı ve üreticilerin bu durumdan büyük zarar gördükleri anlaşılmaktadır. Kayısı ağaçlarının yanı sıra diğer meyve ağaçlarının da büyük hasar gördüğü belirtilmektedir. Bu noktada, meydana gelen bu felaketin hasar tespit çalışmalarının ivedilikle yapılması ve zarar gören üreticilerimizin zararlarının tazmin edilmesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ergun soru önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması talebiyle şu soruları iletti:

1. Bakanlığınız, bu konuda şimdiye kadar herhangi bir hasar tespit çalışması yapmış mıdır? Eğer herhangi bir hasar tespit çalışması yapılmamış ise ne zaman yapılması öngörülmektedir?
2. Malatya’da kayısı ağaçları zarar gören üreticilerimizin bir kısmının TARSIM kapsamında sigortalı olduğu, bir kısmının ise bu tür zararlarını tazmin edecek şekilde sigortalı olmadığı iddia edilmektedir. Sigortalı olmayan üreticilerimizin zararının karşılanması için Bakanlığınız hangi adımlar atmayı planlamaktadır?
3. Yaşanan don sebebiyle ağaçları zarar gören başta kayısı üreticilerimiz olmak üzere, Malatya’daki üreticilerimize Bakanlığınız tarafından herhangi bir destekleme yapılacak mıdır?
4. Malatya’da dondan etkilenen üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?