İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’nci yıl dönümü kutlandı

İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921’de TBMM’de kabul edilişinin 102’nci yıldönümü çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Marmaris ve Milas ilçelerinde kutlama programı düzenlendi.

İstiklal Marşı´nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü çerçevesinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Marmaris ve Milas ilçelerinde program yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda düzenlenen programda; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan ‘İstiklal Marşı’nı En Güzel Okuma’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere Muğla Valisi Orhan Tavlı tarafından plaket verildi.

İstiklal Marşı’nın milli mücadele azminin eseri olduğunu belirten Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Kağan Kutlu, törende yaptığı konuşmada, “Milli ruhun tercümanı, milli vakarın manzum seslenişi, milli haysiyetin edebi yorumu olan İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihi Cumartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde büyük bir heyecan ve coşku seli içerisinde kabul edilmiştir. İstiklal Marşı; milli mücadele azminin kutlu bir eseridir. İstiklal Marşı milletimizi var eden medeniyet değerlerimizi adeta temel bir düstur halinde özetlemektedir” dedi.

Konuşmaların ardından Menteşe Borsa İstanbul Ortaokulu tarafından hazırlanan ‘Akif’in sözü, Cumhuriyetin 100’ü’ temalı program gösterildi.

MARMARİS’TE TÖREN DÜZENLENDİ

Marmaris’te Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’inci yılı etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Günün önemini anlatan konuşmaların ardından, Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı kısa film izletildi.

Beldibi Sıtkı Zaralı öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo, şiiir okumaları ve 41 farklı sesten İstiklal Marşı’nın okunması videosu izlendi. İlçe genelinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere plaket ve hediyeleri takdim edildi.

MİLAS’TA KUTLAMA YAPILDI

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın yokluk içinde yürütülen bir destan olduğunu belirten Milas Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yusuf Kırçın, “102 sene önce bugün alkışlar arasında defalarca okunarak mili marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlatmak, en zor uğraşlardan biridir. İstiklal Marşı’nın kendisi ve Mehmet Akif’in hayatı, ideali ve mücadelesi, bütün anlatımların, bütün övgülerin ötesindedir. İstiklal Marşı, yokluk içinde yürütülen varlık mücadelesinin bir destanıdır” dedi.

İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında Milas’ta birinci olan Dr. Mete Ersoy İlkokulu öğrencisi İsmet Göktuğ Onur’un İstiklal Marşı’nı okumasıyla program devam etti. Program çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Milas Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı 12 Mart oratoryosu, Milas Anadolu Lisesi Müzik Öğretmenleri Ali Çakır ve Perihan Engindeniz ile öğrencilerinin hazırlamış oldukları müzik etkinliği ile program son buldu.