İnşaat mühendislerinden Başkanvekili Gürsoy’a ziyaret

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden oluşan heyet Fethiye Belediye Başkanvekili Melek Gözde Gürsoy’u ziyaret etti.

İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün ortaklaşa düzenlediği ‘Geoteknik Mühendisliği Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Heyet toplantının ardından, aynı zamanda inşaat mühendisi olan Fethiye Belediye Başkanvekili Melek Gözde Gürsoy’u ziyaret etti.

“DİLERİM BUNDAN SONRA KONUŞMAK YERİNE AKTİF ROL ALIRIZ”

Ziyarette konuşan Gürsoy, yerel yönetimler olarak mevcut yapı stoğu envanterleri ve Fethiye özelinde sıvılaşma riskini düşünülerek ivedilikle çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek, “1999’da yaşadığımız Marmara depremi, geçtiğimiz yıl yaşadığımız İzmir depremi ve en son yaşadığımız Konya depremlerinin ardından deprem konusu tekrar gündeme gelmeye başladı. Ancak ne yazık ki konuştuğumuz kadar yol almayı başaramadık. Gerek yerel yönetimler gerekse meslek disiplinleri nezdinde mevcut yapı stoklarının belirlenmesi veya zemin yapı etkileşimlerinin dikkate alınarak sıvılaşma potansiyellerinin belirlenmesi konusunda istediğimiz kadar yol alamadık. Dilerim bundan sonra bunları konuşmak yerine aktif olarak rol almayı başarabiliriz. Bugün burada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden üç kıymetli hocamız var. Sıvılaşmayı, mevcut yapı stokunu ve geoteknik durumumuzu konuşmak üzere bir aradayız” dedi.

Başkanvekili Gürsoy’a misafirperverliği için teşekkür edern Doç. Dr. Altuğ Saygılı, toplantıda zemin iyileştirme metotlarından bahsedeceklerini belirtti.

Doç. Dr. Deniz Ülgen ise, özellikle Fethiye’nin zemin açısından çok riskli olduğunu ifade ederek, deprem çalışmalarına bu bölgede bir an önce başlanılması gerektiğini vurguladı.