İkizköylüler YK Enerji’yi şikayet etti

İkizköylüler, Kocaman Çayı’na maden atıklarını boşaltan YK Enerji hakkında Muğla İl Çevre Müdürlüğüne şikâyette bulundu.

İkizköy Çevre Komitesi, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin maden atıklarını İkizköy’ün içinden geçen Kocaman Çayı’na boşaltması ile ilgili olarak Muğla İl Çevre Müdürlüğüne şikâyette bulunduklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, YK Enerji’nin faal maden sahasında biriken zehirli suların biriktiği göletten Kocaman Çay’a bir kanal açarak, zehirli suları çaya boşalttığı söylendi.

KÖMÜR MADENİNİN ATIKLARI TA 35 KİLOMETRE ÖTEDEKİ EGE DENİZİ’Nİ KİRLETİYOR

Yapılan açıklamada, kaynak kısmına Kayadere denilen Kaocaman Çay’ın üstünde Bodrum Barajının kurulmak istendiği ifade edilerek şunlar söylendi: “İkizköy’deki adıyla Kocaman Çay, İkizköy’ün ovasını suladıktan sonra, başka derelerle birleşip Güllük Körfezi’nde deniz kavuşuyor. Yani kömür madeninin atıkları ta 35 km ötedeki Ege Denizi’ni kirletiyor.”

BU HAFTA SONU ÇAYIMIZDA SU KAPKARA AKTI

Açıklamada hafta sonunda kara akan çayın sularından numune alındığı ve  Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK) aracılığıyla Muğla İl Çevre Müdürlüğüne şikayette bulunulduğu söylendi.

“Şirketin, böyle bir bağlantı yapmadan önce bakanlıktan izin alması gerekiyor. Maden drenaj suyunu dereye vermeden arıtması gerekiyor. Burada böyle bir şey olmadığı görülüyor. Bunun açığa çıkmasını istiyoruz” dendi.