İkizköy direnişine Çevre ve İklim Sorunları Ödülü verildi

Türk Toraks Derneği (TTD), 2021 Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’nü Validebağ mücadelesi ile İkizköy Çevre Komitesi’ne verdi. 

Türkiye’de akciğer sağlığını geliştirmek için bir araya gelen göğüs hastalıkları uzmanı hekimlerin oluşturduğu TTD, Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’nü bu yıl Validebağ Korusu mücadelesi ile İkizköy Çevre Komitesi‘ne verdi. Ödül, derneğin 17 Kasım 2021’de Antalya’da yapılan 24’üncü Yıllık Ulusal Kongresi’nde verildi. 

TTD adına Prof. Dr. Ali Kocabaş tarafından verilen ödülü, İkizköy Çevre Komitesi adına Nejla Işık ve Celal Çoban ile Akbelen Ormanı Nöbeti’nden Zeynep Aktoğu birlikte aldı.

“MÜCADELEMİZ YENİKÖY VE KEMERKÖY İLE BAŞLADI”

Törende yazılı bir açıklama yapan İkizköy Çevre Komitesi sözcüsü Nejla Işık ve Celal Çoban mücadelelerinin aslında çok daha önce, Yeniköy Termik Santrali ve Kemerköy Termik Santrali’nin yapılması planlandığında başladığını söyledi. 

Açıklamada, “İkizköylüler olarak uzun senelerce komşu köylerde yaşayan dostlarımızın topraklarının ve evlerinin yok edildiğine, gözü gibi bakıp büyüttükleri ağaçların talan edilmesine, kendilerinin ise göçe zorlandıklarına, geçim kaynaklarının ellerinden alınarak santralde çalışmak zorunda bırakıldıklarına, yani köleleştirildiklerine ve geçim sorunlarıyla boğuştuklarına büyük bir üzüntüyle şahit olduk” ifadeleri kullanıldı. 

“DOSTLARIMIZI ZEHİR SAÇAN TERMİK SANTRALLER YÜZÜNDEN KAYBETTİK”

Açıklamada, çevre halkının termik santraller yüzünden çeşitli ağır hastalıklar mücadele etmek zorunda kaldığı belirtildi ve “Her geçen yıl birimiz daha kanserle savaşmak zorunda kalıyor, çocuklarımızın astım ve bronşit hastası olarak dünyaya gelmesini, sağlıklı yaşam haklarının daha dünyaya gelmeden ellerinden alınmasını acı içinde izliyoruz” denildi.

“AKBELEN KÖMÜR CANAVARI İLE ARAMIZDAKİ SON SİPER”

Açıklamada, bölge halkının ödediği ağır bedellerin ardından Akbelen Ormanı’na tüm güçleriyle sarıldıkları ifade edildi ve “Köyümüzü de içindeki canlılar gibi kanatları altına alan Akbelen Ormanı, kömür canavarıyla aramıza siper olan son doğal yaşam alanlarından biri” denildi. Termik santrallere karşı çıkıldığı için çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalındığı belirtilerek geçtiğimiz günlerde Deniz Gümüşel’in gözaltına alındığı hatırlatıldı. 

“YAŞAMI PARA İÇİN YOK ETMEYE ANT İÇMİŞ ŞİRKETLERİN ÖNÜNDE DURMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ” 

Açıklamada, “Bizi bunlarla korkutabileceklerini, yıldırabileceklerini sanıyorlar. İkizköylüler olarak haklı davamızda gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz, yaşamı para için yok etmeye ant içmiş şirketlerin önünde durmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu müdahaleler, bizleri yıldırmaktan çok mücadelemize daha sıkı sarılmamızı sağlıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklama, “Bu ödülü, direnişimize dört kolla sarılmış tüm İkizköylü dostlarım adına alıyoruz. İkizköy ve Akbelen Ormanı mücadelemizde bizi yürekten destekleyen, doğayı ve yaşamı korumak için çaba gösteren herkese bu ödülü adıyoruz. Bizler için hayati öneme sahip olan ormanlarımızı da, yaşam alanlarımızı da kirli enerji kaynaklarına feda etmeyeceğiz” sözleriyle sona erdi.