HDP Datça Kadın Meclisi: “Erkek egemen düzeninizi yıkacağız, sizi göndereceğiz”

Muğla’nın Datça ilçesinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Datça Kadın Meclisi 8 Mart öncesinde bir açıklama yaptı ve Kahramanmaraş merkezli depremin ardından erkek egemen kapitalist düzenin çürümüşlüğü bir kez daha tüm çıplaklığıyla gördüklerini ifade ederek “Yeni toplumu biz kadınlar birlikte yaratacağız” dedi.

HDP Datça Kadın Meclisi bugün saat 13:30’da HDP Datça İlçe Örgütü önünde bir basın açıklaması yaparak siyasi kadın tutsaklara kart yazmak için çağrı yaptı. Açıklamaya Datça Kadın Platformu da destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan HDP ilçe yönetiminden Şeyda Kütük kadınların birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart’ı bu yıl öfkeli bir yasla andıklarını, yasta ama isyanda olduklarını söyledi.

EN ÇOK ‘DEVLET NEREDE’ HAYKIRIŞLARINI DUYDUK”

Depremin kaçınılmaz olduğunu bildiklerini ifade eden Kütük, “Ülkemiz fay hatları üzerinde biz kadınlar bunu biliyoruz. Ama deprem sonrası yaşananlar, yaşatılanlar, ortaya çıkan sonuçların hepsi politik bunu da yaşıyoruz, görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremin ardından yurttaşların dayanışmasına vurgu yapan Kütük, “Elinde, evinde ne varsa alıp koşan kadınları gördük. Hızla örgütlenip dayanışmaya koşan sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, odaları, sendikaları gençleri, kadın örgütlerini gördük. Binlerce insanımız, canımız enkaz altından sağ çıkartılabilecekken bir kürek bir kazma, bir kepçe diye yalvarırken hiçbirini sağlayamayan sağlamayı bırak giden gönüllüleri durduran, bekleten devletin görevlilerini, kurumlarını gördük. En çok ‘devlet nerede’ haykırışlarını duyduk” ifadelerini kullandı.

“Biz kadınlar devleti gördük” diyen Kütük sözlerine şöyle devam etti:

“Yüzlerce araç konvoyuyla deprem bölgesine gelen, insanları aşağılayan azarlayan, ne yapalım ‘asrın felaketi’ diyen devlet erkânıyla gördük. Bizler devleti dayanışma çadırlarına kayyum atarken, gönüllü ekipleri engellemeye çalışırken, evrak kaybetmek için sağlam binaları alelacele yıkarken, interneti yavaşlatırken gördük. Attığı twit nedeniyle insanlara hemen dava açan, ekran karartan, gazeteci tutuklayan mahkemeleriyle gördük. Çadır satan Kızılayı’yla, evlat edindiğiniz kız çocuklarıyla evlenebilirsiniz fetvası veren Diyanet’iyle gördük. Kar hırsıyla, rant uğruna bir doğa olayı olan depremin nasıl katliama dönüştüğünü yaşadık hissettik gördük.

Alelacele çıkartılan OHAL kararnamesi ile gördük. Bizler devleti “bir çadır, bir su, bir kefen, bu devlet nerde” diye soranlara “terbiyesiz, ahlaksız, namussuz, adi” diye küfrederek parmak sallarken gördük. Hükümet istifa diyenlere saldırırken, sokağa çıkan kadınları gözaltına alırken, tribün yasakları getirirken, daha dün Bursa’da Amed Spora yapılan linç girişimindeki görünmezliğiyle, ırkçılığı yükseltme planlarıyla gördük. Buralarda devletin kurumlarının tıkır tıkır işlediğini, hiç aksamadığını gördük.

Bizler devleti enkaz altında kalan cenazelere saygısızlığıyla, moloz muamelesi yapmasıyla, kefen bile bulamamasıyla gördük.”

“BU ERKEK DEVLETİ, DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“Erkek devlet zihniyeti, erkek devlet kurumları kendi bekaları için, şirketlerinin bekası, tarikatlarının bekası için, kurdukları sömürü düzeninin bekası için ne gerekiyorsa onu yapıyor. ‘Asrın felaketini’ ‘asrın rantına’ dönüştürmeye çalışıyor. Bu erkek egemen kapitalist düzenin, para hırsını, aç gözlülüğünü, aymazlığını, çürümüşlüğü bir kez daha tüm çıplaklığıyla gördük” diyen Kütük, kadınların buna izin vermeyeceğini ve erkek devleti, düzeni değiştireceklerini söyledi.

Ortak yaşan söyleşmesini hep birlikte oluşturarak; doğanın, insanın haklarını önceleyen, kolaylaştıran kurumları yeniden kuracaklarını söyleyen Kütük, “Biz kadınlar mor tırlarımızla dayanışmamızı büyütmeye devam edeceğiz. Kayıp çocukların takipçisi olacak onların tarikatların karanlıklarında kaybolmasına izin vermeyeceğiz. LGBT+ ların, düşmanlaştırılan mültecilerin yanında olacak, kadınları çaresizliğe teslim etmeyeceğiz. Biz HDP’li kadınlar yalnız değilsin birlikteyiz diyoruz. Deprem sonrası yaşananları, yaşatılanları unutmayacağız, unutturmayacağız, hesap soracağız. Irkçılığa, ötekileştirmeye, erkek düzenin kaos planlarına, savaş kışkırtıcılığına geçit vermeyeceğiz. Yaralarımızı birlikte sarıp şehirlerimizi birlikte yeniden inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÇÜRÜMÜŞ ERKEK EGEMEN DÜZENE, BİZE YAŞATTIKLARINA BİZ KADINLARIN ORTAK MÜCADELESİ SON VERECEK”

“Tam da böylesi yıkımların, ölümlerin, çaresizliğin kol gezdiği bir dönemde 8 Mart’ın direniş ruhuyla, birleştirici ruhuyla, sokaklarda, meydanlarda, dayanışma konvoylarında, çadırlarında yanyana olacağız, birbirimize umut, cesaret, şefkat, yaşam taşıyacağız” diyen Kütük, Datça’da depremlerin ilk gününden itibaren “Dayanışma yaşatır” diyerek bir araya geldiklerini ifade etti.

Gelen depremzedelere kucak açtıklarını söyleyen Kütük, “Nerde boşluk var kadınlar orayı doldurmaya çalıştık, gönüllü olduk, nöbet üstlendik. Dayanışmanın, ortak mücadelenin gücünü gördük yaşadık yaşattık. Mücadelemizi, dayanışmamızı daha da büyüterek devam edeceğiz. Bu çürümüş erkek egemen düzene, bize yaşattıklarına biz kadınların ortak mücadelesi son verecek. Birbirimize söz veriyoruz; erkek egemen düzeninizi yıkacağız, sizleri göndereceğiz. Jin Jiyan Azadi, Kadın Yaşam Özgürlük yeni toplumun mayası olacak. Yeni toplumu biz kadınlar birlikte yaratacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

Basın açıklamasına katılan Datça Kadın Platformu, açıklamanın ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşleri için dövizlerini hazırladı.