Hatay’da enkaz altından 28 kişiyi kurtaran itfaiye ekibi Muğla’ya geri döndü

Yaşanan depremlerin ardından Hatay’da 28 kişiyi enkaz altından kurtaran Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibi, kente döndü.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 36 bin 187 yurttaş yaşamını yitirdi.

Hatay’da 28 kişiyi enkaz altından kurtaran itfaiye ekibi, dün (15 Şubat 2023) Muğla’ya döndü. Deprem bölgesinden ayrılan Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekibi, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından karşılandı.

“ORTALIK ADETA SAVAŞ ALANIYDI”

Hatay’ın Defne ilçesi Elektrik Mahallesi’nde görev yapan arama kurtarma ekibinden Münyamin Kalkan, bölgede sekiz katlı binanın enkazında çalışırken artçı sarsıntıların devam ettiğini aktararak, “Deprem bölgesine vardığımızda büyük bir felaket olduğunu gördük. Ortalık adeta savaş alanıydı. Her enkazın altından sesler çıkıyordu. Kurtarma çalışmalarına başladık. İlk gün bir bebeği ve orta yaşlı bir kişiyi kurtardık. Çalışma alanı çok risk taşısa da enkaz altında kalan vatandaşlarımızı çıkartmaya çalıştık” diye konuştu.

“BÖYLESİYLE İLK DEFA KARŞILAŞTIM”

Felaket çok büyük olsa da insanları yaşamda tutmak için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Ortaca İtfaiye Grup Amirliğinde çavuş olarak görev yapan ekip üyesi Murat Can Öztürk ise “Daha önce Gölcük depremini gördüm. Böylesiyle ilk defa karşılaştım. Bölgede elektrik, su, iletişim hiçbir şey yoktu. Göçük altında kalanları çıkartmaya başladık. Ekip olarak bulup çıkartamadığımız hiç kimse kalmadı. Emre isimli 19 yaşında bir arkadaşımıza ulaştık. 12 saatlik bir çalışma sonucunda enkazdan çıkarttık. Bu sırada artçı depremler oluyordu. Enkazdan 28 vatandaşımızı çıkarttık. En son 29 yaşında Rabia isimli bir arkadaşa 152’nci saatte ulaştık” ifadelerini kullandı.

“BİR HAYATI KURTARMANIN VERDİĞİ MUTLULUĞU TARİF ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Enkazdan bir hayatı kurtarmanın mutluluğunun anlatılamayacağını belirten Milas İtfaiye Grup Amirliğinde görevli Yavuz İlhan, ilk gün girdikleri binada bir buçuk yaşında bir bebeği iki buçuk saatlik çalışmanın ardından çıkarttıkları bilgisini vererek, “Bebeği annesine teslim ettik. Bir hayatı kurtarmanın verdiği mutluluğu tarif etmek mümkün değil. O bebeği oradan çıkartmak bizlere güç verdi, ilham verdi. Bebeği kurtarmanın verdiği güçle enkaz altından diğer yaralıları kurtardık. Riskli, yan yatmış binalar vardı. Bu binalar artçı depremlerde yıkıldı” dedi.