“Hafriyatlar uygun bertaraf edilmezse, binlerce kayıptan fazlasını verebiliriz”

Depremler sonrası açıklama yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Dr. Yasin İlemin, “Bu hafriyatlar uygun bertaraf edilmezse yaşadığımız binlerce kayıptan fazlasını verebiliriz” uyarısında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 36 bin 187 yurttaş yaşamını yitirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Çevre Koruma Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin, sosyal medyada yaptığı açıklamada, depremlerin ardından ortaya çıkan hafriyatların uygun bertaraf edilmesi çağrısında bulundu.

“ENKAZLARDA İNSAN SAĞLIĞI VE EKOSİSTEM İÇİN ZARARLI PEK ÇOK MADDE BULUNUYOR”

Yaşanan depremler sonrası büyük bir enkaz ve moloz yığını ortaya çıktığını söyleyen Dr. İlemin, “Araştırma alanım doğa ile ekoloji. Yaşanan büyük deprem sonucu devasa bir enkaz ve moloz ortaya çıktı. Bu hafriyatlar uygun bertaraf edilmezse yaşadığımız binlerce kayıptan fazlasını verebiliriz. Nasıl mı? Deprem sonucu yıkılan binalardan ortaya saçılan enkazlarda insan sağlığı ve ekosistem için zararlı pek çok madde bulunuyor. İzolasyon maddelerindeki kimyasallar, zararlı plastik türevleri ve asbest bunların başında geliyor” ifadesini kullandı.

Yıkılan binaların yerine yeni bina inşaatlarına başlanacağını duyuran İlemin, “İnşaat öncesi hazırlık aşamasında mevcut hafriyatlar doğal alanlardaki vadi tabanlarına, doğal sulak alanlara ve tarım alanlarına dökülürse bölgede büyük bir tehlike başlayacak. İlk olarak su döngüsü ile bu zararlı maddeler toprağa ve yeraltı sularına karışacak. Buna bağlı olarak tarım alanlarında yetişen gıdalar insanlar tarafından tüketildikçe uzun vadede başta kanser olmak üzere hastalıklar görülecek” diye konuştu.

“ENKAZLARIN BELİRLENECEK SIZDIRMASIZ ALANLARDA BERTARAF EDİLMESİ GEREKİYOR”

Depremden zarar gören şehirlerdeki belediyelere büyük görevler düştüğünü söyleyen İlemin, “Doğal alanlara gelişigüzel bırakılacak bu zararlı maddeler ekosistemdeki besin zinciri ile bütün biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyecek. Doğadaki bitki ve hayvan türleri zarar görecek ve ölecek. İşte bu noktada depremden zarar gören illerdeki belediyelere çok büyük görev düşüyor” dedi.

Belediyelerin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, akademisyenlerin, uzmanların ve doğaseverlerin birlikte çalışması önemli olduğunu belirten İlemin, “Ortaya çıkan enkazların belirlenecek sızdırmasız alanlarda bertaraf edilmesi gerekiyor. Deprem enkazında geri dönüşüm ile pek çok malzeme tekrar kullanılabilir” ifadesini kullandı.