Gürün: “Kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 6 tarihi yapının restorasyonunu tamamlarken 5 yapının restorasyon çalışmasına devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde 6 tarihi yapının restorasyonunu tamamlarken, 5 tarihi yapının restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Devam eden çalışmalar arasında Kayaköy’de Taş Ev, Menteşe’de Ağa Konağı, Meryem Ana Kilisesi, Saburhane Meydanı, Yatağan’da Osman Hamdi Bey Evi yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi; Datça’da Osmanlı Döneminde yapılan Çeşmeköy Camii’nin, Milas’ta Osmanlı döneminde yapılan Pinarköy Camii’nin, Yatağan’da Cumhuriyet dönemine ait Cemil Toksöz Konağı’nın, Menteşe’de Camikebir Mahallesi’nde Osmanlı döneminde yapılan Muğla mimarisinin Sivil Mimarlık örneği Gözcüler Evi’nin ve Yatağan Stratonikeia Kenti’nde taş dükkânın restorasyon çalışmalarını tamamladı.

“MUĞLA’DA KÜLTÜREL DEĞERLERİN İLGİ ÇEKİCİ OLDUĞUNU HERKESİN GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın tarım ve turizm kenti yanında önemli bir kültür kenti olduğunu belirterek, “Üzerinde yaşadığımız şehir coğrafyası, tarihi, yapıları, insanı ile kültür öğelerinin iç içe geçtiği zengin bir medeniyeti barındırıyor. Tarih yazan Herodot’un memleketi Muğla’mızda tarihi dokumuza, geçmişten gelen kültürel mirasımıza sahip çıkıyor, bu yapıları gün yüzüne çıkarak yeni kuşaklarla buluşmalarını sağlıyoruz. Her yapının bir hikayesi, yaşanmışlıkları olduğunu ve bizlere çok şey anlatmak istediğini biliyoruz. Restorasyon çalışmalarımız ile Muğla’mızda turizmi 12 aya yaymayı, kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Tarım ve turizm kenti olarak bilinen şehrimizde kültürel değerlerinde çok çeşitli ve ilgi çekici olduğunu herkesin görmesini istiyoruz. Bunun için Kültür kenti şehrimizde bu güzellikleri göz önüne çıkararak herkesin yararlanmasını istiyoruz” dedi.