Gürün: “Güven duygusu üzerine hizmetlerimizi inşa ettik”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, toplumsal birliktelik için en önemli kriterlerden birinin güven duygusunun inşa edilmesi olduğunu ifade etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Şeffaf Yönetim’ anlayışı ile mal ve hizmet alım ihaleleri ve meclis toplantıları için başlatılan canlı yayın uygulaması ile ilgili konuştu. Gürün, “Halkımızın bize güvenmesi ve inanması bizim için büyük önem taşıyor. Bu sadece kurumsal değil kişisel ilişkilerde de geçerlidir. Kimse güvenilmeyen biriyle birlikte olmak istemez. Bizde bu duygu ve düşünceyle yaptığımız tüm faaliyetlerin kuruşu kuruşuna hesabını vermek ve vatandaşlarımızın kamunun kaynaklarını yine kamuya yatırım olarak aktardığımızdan emin olmalarını istiyoruz. Bu kapsamda hiçbir şaibeye yer bırakmamak halkımızla kurduğumuz karşılıklı güven duygusunu arttırarak devam ettirmek için çalışıyoruz” dedi.

“ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK ANLAYIŞINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlayışından asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Gürün, “Şeffaf olarak yaptığımız ihaleler, mali tablolar, meclis toplantıları, belediye faaliyetleri ve daha birçok doküman halkımızla paylaşılıyor. Her türlü görüş, öneri ve şikâyetlerin alınması ve gereken bilginin edinilebilmesi için çağrı merkezimiz 24 saat hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak düstur edindiğimiz şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz ve vatandaşlarımıza gereken bilgilendirmeleri yapacağız” ifadelerini kullandı.

“2014’TEN BU YANA DEVAM EDİYOR”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 2014’te göreve geldiği ilk gün Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarını canlı olarak belediyenin internet sitesinde yayınlanması talimatını vermişti. Kısa sürede hayata geçirilen uygulama, 2014 yılından bu yana meclis toplantıları canlı olarak belediyenin internet sitesi ve sosyal medya sayfası Youtube üzerinden devam ediyor.

HESAP VERME TOPLANTILARI DÜZENLENİYOR

Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi tarafından; faaliyet raporları, stratejik plan, bütçe ve mali tablolar, internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçe giderleri internet sitesi üzerinden ekonomik, finansal ve fonksiyonel sınıflandırmaları yapılarak detaylı tablolar halinde aylık olarak paylaşılıyor. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi her yıl basın mensupları, muhtarlar, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek hesap verme toplantıları düzenliyor. Toplantılarda Gürün; kamuoyuna gelir-giderler, yatırımlar ve projeler hakkında detaylı olarak bilgiler veriyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi “Şeffaf Belediyecilik” anlayışıyla yürütülen çalışmaları şu şekilde sıralıyor:

-Meclis Toplantılarının Canlı Yayınlanması 

-Mal ve Hizmet Alımı İhalelerinin Canlı Yayınlanması

-Faaliyet Raporları, Stratejik Plan, Bütçe ve Mali tabloların İnternet Sitesi üzerinden yayınlanması

-Bütçe giderlerinin internet sitesi üzerinden ekonomik, finansal ve fonksiyonel sınıflandırmaları yapılarak detaylı tablolar halinde aylık olarak yayınlaması

-Basın mensupları, muhtarlar, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek hesap verme toplantıları