Gürün, Azize Meryem Kilisesi’nde inceleme yaptı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, restorasyon çalışmaları başlayan Azize Meryem Kilisesi’nde incelemelerde bulundu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan ve Osmanlı Dönemi’ne ait tek Rum Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahip olan Azize Meryem Kilisesi’nde incelemelerde bulundu.

18.yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen ve 2019 yılında Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na mülkiyeti tescil yapılan Azize Meryem Kilisesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.

“geleceğe taşımak istiyoruz”

Azize Meryem Kilisesi’nin özgün haliyle Muğla’ya kazandırılacağını söyleyen Gürün, “Azize Meryem Kilisesi tahmini 18.yüzyıl sonunda Muğla’mızda yapıldığı tahmin edilen bir değerimiz. Kilise’nin zaman içerisinde çok çeşitli yapı taşları nakledilmiş, alınmış. Şu an kazılardan sonra ortaya çıkan pek tahmin etmediğimiz yapı özeliklerine sahip bir kilise bu da bizi yeniden araştırmaya, incelemeye itiyor. Bizim elimizdeki verilere göre Yatağan ilçemizdeki kilisenin kalıntısı burayla ilgili de önemli ipuçları veriyor. Orayla karşılaştırarak bu yapının durumunu tespit etmeye çalışıyoruz. Rum Ortodoks kilisesi ile temaslarımız var. Maalesef yeterince bilgi aktarımında bulunamasak da onların elinde Anadolu’daki kiliselerle ilgili arşiv olduğunu düşünüyoruz. Buraya da gelip kazıları yerinde inceleyebilir, yardımcı olabilirler. Biz dikkatli ve hassas bir şekilde kazılarımıza devam ediyoruz. Bu kazı hem öğrenme hem keşfetme hem de restorasyonu kapsıyor. Bir süre daha bu çalışmalar devam edecek. Orijinaline yakın bir kiliseyi ziyarete açık hale getirerek bir değerimizi daha şehrimize kazandırmak istiyoruz. Muğla olarak en büyük temennimiz 1923’de göç ile ayrıldığımız hemşehrilerimizin 2-3 nesil kuşaklarının atalarının yaşadıkları topraklara gelmeleri, buradaki korunmuş ev stoğunu görmeleri hem de bu kiliseye sahip çıkmaları. Kardeşlik, hemşehrilik ilişkilerini bu kültürel değerlerle yaşatmak ve geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.