Güllük’te suyun metreküpü 11 TL

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde, su imtiyaz haklarının özelleştirilerek bir firmaya verilmesi sonucu suyun metreküpü 11 TL oldu.

Cumhuriyet’ye yer alan habere göre, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde, AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir’in belediye başkanlığı döneminde su imtiyaz hakkı özelleştirilerek bir firmaya verildi. 2005 yılında özelleştirilen su işletmesinin, 2021 yılında HZR Su adlı firmaya satılması sonucu su fiyatları 11 TL’yi buldu.

“‘BİZ SARAYA YAKINIZ’ DİYE GEZİYORLAR”

Güllük Mahallesi Muhtarı Ali Polat, Türkiye’nin en pahalı su tarifesini kullandıklarını belirterek, “Vergilendirilmemiş su ücretinin, konutlarda metreküpü yaklaşık 11 TL’dir. Bu da Türkiye’nin en pahalı su tarifesidir. HZR firması Ankara merkezli bir firma ve etrafta ‘biz saraya yakınız’ diye geziyorlar” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI SU TARİFESİ

Polat vergilendirilmemiş su ücretinin konutlarda metreküpünün yaklaşık 11 TL olduğunu dile getirerek, “Bu da Türkiye’nin en pahalı su tarifesidir. Yaklaşık 7 bin 500 aboneyi ve 40 bin kişiyi ilgilendiren bu durumu, kıyaslama yapılabilmesi açısından örneklendirmek isterim. Güllük gibi eski bir belde iken, mahalleye dönen Milas ilçesinin başka bir yerleşim yeri olan Ören’de suyun konutlarda metreküpü, 2.10 TL’dir. Bu da Güllük’te ki su tarifesinin 5’de biri kadardır. Evrensel bir insan hakkı olan su, maalesef biz Güllüklüler için hem çok pahalı hem de kalitesizdir. Bunlar yetmezmiş gibi, firmanın fütursuzca talep ve istekleri bitmemektedir” ifadelerini kullandı.

“SESİMİZİ DUYURAMADIK”

Firmanın su güvence bedellerini güncellemesiyle ilgili de bilgi veren Polat, “Konutlarda 645 TL, ticarethanelerde ise, 25.000 TL’yi bulan ekstra bir ücretlendirmedir. Açlık sınırının, asgari ücreti geçtiği böylesine bir dönemde, bu yük, biz Güllüklüler için artık taşınamaz bir hal almıştır. Özelleştirmenin ne kadar trajik sonuçlara yol açtığının göstergesidir. HZR firması Ankara merkezli bir firma ve etrafta ‘biz saraya yakınız’ diye geziyorlar. HZR’ye itiraz dilekçesi verdik. Protesto amaçlı daha önce de bir iki kere fatura yaktık ama sesimizi duyuramadık” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’da 1’inci kademe için suyun metreküp fiyatı 5,56 TL, konut 2’nci kademe için 8,35 TL. Ankara’da isebirinci kademe konut aboneleri için suyun metreküp fiyatı 5,61 TL, ikinci kademe konut aboneleri için 7,88 TL iken Güllükte suyun metreküpü 11 TL.