Gayrimenkul sektörü hizmet ihracatı desteği kapsamına alındı

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı ile gayrimenkul sektörü hizmet ihracatı desteği kapsamına alındı. Eski Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir kararı “Ülkemizdeki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satsınlar diye Ticaret Bakanlığı emlakçılara inanılmaz devlet destekleri verecek” şeklinde yorumladı.

Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak dün (20 Nisan 2022) yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, “sağlık turizmi, film/dizi ve eğitim” sektörlerine ek olarak “kültürel hizmetler, yaratıcı endüstriler, spor turizmi, fuarcılık, gayrimenkul, lojistik, yönetim danışmanlığı, yeşil hizmetler ve diğer hizmet sektörleri” de destek kapsamına alındı.

Kararın amacı ise “Döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler ile hizmet ihracatının hukuki çerçevesinin oluşturulmasını, hizmet ihracatımızda sürdürülebilir artışın sağlanması amacıyla ihracata yönelik kurumsal kapasite oluşturulmasına ve kapasitenin güçlendirilmesine, yurt dışı pazarlara erişime, pazarda tutundurmaya ve pazar payını arttırmaya yönelik faaliyetlere ilişkin giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF)’ndan karşılanmasını düzenlemektir” olarak belirtildi

Karara göre Türkiye’deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satan şirketlere tescil edilmiş markalarının yurtdışında tescili ve korunması için bu giderlerinin yüzde 50’si oranında, yıllık en fazla 600 bin TL tutarında destek verilecek.

Pazara giriş belgeleri desteğinin üst limiti yıllık 1,8 milyon TL olacak. Birim açılması ve işletilmesiyle ilgili belgelendirme giderleri için 5 yıl boyunca yüzde 50 oranında ve yıllık en fazla 720 bin TL tutarında destek verilecek.

Film ve dizilerde ürün yerleştirme için yıllık en fazla 600 bin TL destek sağlanacak.

Yarışma ve etkinlik desteği etkinlik başına 1,2 milyon TL olacak.

ESKİ TÜİK BAŞKANI BİROL AYDEMİR: ÜLKEMİZDEKİ GAYRİMENKULLERİ YURT DIŞINDA PAZARLAYIP SATSINLAR DİYE EMLAKÇILARA İNANILMAZ DEVLET DESTEKLERİ VERİLECEK

Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eski Müsteşarı ve SGK Kurucu Başkanı Birol Aydemir Twitter hesabından yaptığı açıklamada kararı şu şeklide değerlendirdi:

“Dün gece çıkan cumhurbaşkanlığı kararı ile ülkemizdeki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satsınlar diye Ticaret Bakanlığı emlakçılara inanılmaz devlet destekleri verecek.

Diyelim bir emlakçısınız ve Fas’a gidip ülkemizde daire alacak Faslı arıyorsunuz. Bu amaçla Fas’a bir emlakçı dükkânı açtınız. Devletimizden bu dükkânın kirası için yılda 3,6 milyon TL alabileceksiniz. Fas TV’lerine, billboardlara reklam verdiniz, broşürler yaptınız. Devletimiz bu giderleriniz için yılda 1,8 milyon TL verip sizi rahatlatacak.

Ya da Türkiye’den 5-6 emlakçı toplandınız Fas’a on günlüğüne ülkemizin gayrimenkullerini pazarlamaya gittiniz. Uçak biletiniz, oteliniz, Fas’taki transfer harcamalarınız… Hepsini devletimiz 1 milyon liraya kadar karşılıyor.

Ayrıca devletimiz diyor ki dünyadaki fuarlara git katıl etkinlik başına sana 300.000 TL paranı ben vereceğim, istediğin kadar fuara da katılabilirsin. Sadece fiziksel değil, pandemi nedeniyle artan sanal, internetten gerçekleştirilen organizasyonları da sağ olsunlar unutmamışlar; bu sanal fuar organizasyonları için de ben sana 600.000 TL’ye kadar veririm diyor.

Bir de sektörel alım heyeti var. O da şu: Fas’tan Katar’dan adam getirdiniz (sınır yok kaç kişi getirirseniz) Türkiye’de gezdirdiniz, konaklattınız. Bunların da 600.000TL’lik uçağı oteli yemesi içmesini bakanlık ödüyor.”