FKDD’den ‘küfür’ açıklaması: “Tacizi, tecavüzü ve cinayetleri meşrulaştırıyor”

Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, son dönemlerde siyasiler üzerinden gündeme gelen küfür tartışması ile ilgili açıklama yaptı: “Tacizi, tecavüzü ve cinayetleri meşrulaştırıyor.”

Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, son dönemlerde siyasetçilerin söylemleri üzerinden başlayan küfür tartışmasıyla ilgili açıklama yaptı. FKDD, sosyal medyadan yaptığı açıklamaya; Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı etiketledi.

“’KÜFÜR’ KADIN BEDENİ VE CİNSELLİĞİ ÜZERİNDEN ÜRETİLİR”

Küfürün kadın bedeni ve cinselliği üzerinden üretildiğini vurgulanan açıklamada, “Bütün toplumlarda olduğu gibi bizim toplumumuzda da ‘küfür’ kadın bedeni ve cinselliği üzerinden üretilir. Her türlü duygu, şaşkınlık, üzüntü, öfke hatta sevinç bile kadın bedeni ve cinselliğini hedef alan küfürlerle ifade edilir. Küfür eden çoğu zaman “Ben onu demiyorum” dese de tam da onu diyordur” ifadelerine yer verildi.

“MÜCADELEMİZİN SONUNA KADAR SÜRECEĞİNİ BİLDİRİYORUZ”

Küfürün tacizi, tecavüzü, kadın ve trans cinayetlerini meşrulaştırdığını belirtilen açıklamada, “Cinsiyetçi küfür her an karşımıza çıkabiliyor. Evde, sosyal medyada, televizyonda bir spor yorumcusunda, siyasetçide, okul bahçesinde, belediye başkanında vs. Gün geçmiyor ki sokakta yürürken bedenimizi hedef alan bir küfür işitmeyelim. Hemen hemen her küfür erkeğin kadın bedeni ve toplumsal kimliği üzerinde tahakkümünü ifade ediyor. Kadını edilgenleştirirken; tacizi, tecavüzü, kadın ve trans cinayetlerini meşrulaştırıyor. Biz kadın ve LGBTI+’lar hayatlarımızın her alanında birçok noktada direnmemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Her küfürün; taciz, tecavüz, kadın ve nefret cinayetleri yangınına atılan bir odun olduğunu ifade ediyor, bununla mücadelemizin sonuna kadar süreceğini bildiriyoruz” denildi.