FKDD: Patriyarkayı başınıza yıkacağız

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Özer Olgun Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar Özgecan Anıtı’na yürüyerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla saat 18.00’de toplanan kadınlar Özgecan Anıtı’na yürüyerek, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği (FKDD) adına Dilek Çolak okudu.

Açıklamada, “Bu 8 Mart’ta da biz kadınlar ve LGBTi+’lar alanlardayız. Yasımızla, öfkemizle birbirimizden güç alarak yan yanayız. Patriyarkal kapitalizmi başınıza yıkmak için çıktık sokaklara” denildi.

Ceza indirimleriyle erkeklerin korunduğu ve kadınların müebbet cezalara mahkum edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Cezasızlıkla, tahrik indirimleriyle erkekleri koruyan, hayatlarını savunan kadınlara müebbetti reva gören erkek yargınızı başınıza yıkacağız. Erken yaşta evlilik kisvesi altında kız çocuklarının tecavüze maruz kalmasına aracılık eden her durumda fırsat yaratıp gençlerin eğitim haklarını elinden alan patriyarkayı başınıza yıkacağız” ifadeleri kullanıldı.

“ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET”

Hayatlarını, özgürlüklerini ve haklarını geri alana kadar isyanda olduklarını belirten FKDD, “Gökkuşağının tüm renklerine düşmanlar; bu karanlığa asla teslim olmayacağız. Hayatın her alanında kadınlık hallerimizin bin bir biçimiyle ve rengiyle var olmaya devam edeceğiz. Nefret söylemine, homofobiye, transfobiye geçit vermeyeceğiz! Kadın düşmanı ve LGBTI+ karşıtı politikalarla kendini var eden bu düzenden de bu iktidardan da alacaklıyız! Bizim olanı, hayatlarımızı, özgürlüğümüzü ve haklarımızı alana dek isyandayız” dedi.

Hakları için mücadeleden geri adım atmayacaklarını belirten açıklamada, “Haklarımız ve hayatlarımız için mücadelemizden ve kazanımlarımızdan bir adım dahi geri atmaya niyetimiz yok. İlmek ilmek dokuduğumuz, dişimizle tırnağımızla kazandığımız İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini dahi bizden alamayacaksınız” denildi.

“BİR BAKTIK PATRİYARKA ENKAZ ALTINDA”

Patriyarkanın enkaz altında kaldığını savunan açıklamada, “6 Şubat’ta sabaha karşı uyandık. Bir baktık patriyarka, enkazın altında… Ama enkazda biz de vardık. En çok biz… Anamız, babamız, kızımız, oğlumuz, yol arkadaşımız, eşimiz, dostumuz, kedimiz, köpeğimiz, kuşumuz, keçimiz, buzağımız… Asrın felaketi deprem değil bizleri katleden faşist zihniyetinizdir” ifadeleri kullanıldı.

Deprem bölgesinde kaçırılan çocukların da sorulduğu açıklamada, “Kadınları koruma bahanesiyle ‘Evlatlıklarınızla evlenebilirsiniz’ diye tecavüz fetvası veren zihniyetinizi ataerkilliğin karanlığına gömeceğiz. Afet bölgesinden kaçırıp karanlığa teslim ettiğiniz çocuklarımız nerede? Devlet çocuk koruma yükümlülüğünü hiçbir kişiye veya yapıya devredemez. Çocukların takipçisiyiz” belirlemesi yapıldı.

Patriyarkanın her altından kalkamadığı yıkımın ardından OHAL rejiminde çıkış aradığı belirtilerek, “Militarizmin batağı olan OHAL halklara kayyum, sivil toplum kuruluşlarına kapatma, sığınaklara kilit demektir. Deprem bölgelerinde en çok kadınlar, çocuklar ve LGBTİ+lar ayrımcılığa uğruyor. Kadınları katillerine mecbur bıraktınız. Her 8 Mart’ta olduğu gibi sığınaksız bir dünyayı inşa edeceğimizi haykırıyoruz” denildi.

“KENTLERİMİZDEN ELİNİZİ ÇEKİN”

Afetlere karşı dirençli kent, konut, yaşam alanı konusunda eylem planlarının göstermelik olmaktan öteye gitmediği söylenerek, “İklim krizi her yıl artan bir şekilde sel felaketlerine, aşırı sıcaklara ve aşırı sıcakların neden olduğu orman yangınlarına sebep oluyor. Ortada ne kararlı ve uygulanabilir planlar var ne de şeffaf bir şekilde takibi yapılan bir bütçe. Kentlerimizden elinizi çekin. Bu inşaat, rant, yıkım döngüsünün karşısındayız. Bir kez daha rantınızın kurbanı olmayacağız. Hayatlarımızı sizin rant ve kar hırsınızdan koruyacağız” ifadeleri kullanıldı.

“FEMİNİST BİR DÜNYA KURACAĞIZ”

Feminist bir dünya kuracaklarını belirten açıklama, “O patriyarkal kapitalizm kendi gitmeyecek, biz başınıza yıkacağız. Enkazın altında siz kalacaksınız. Enkazdan biz çıkacağız anka kuşu gibi. Küllerimizden doğacağız. Feminist bir dünya kuracağız” sözleriyle bitirildi.