Fethiye’de “Yeni Balıklar Semineri” düzenlendi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde “Yeni Balıklar Semineri” düzenlendi. Seminerde, denizlere sonradan giren yeni türler hakkında bilgi verildi.

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek Mahallesi’nde Akdeniz Koruma Derneği tarafından “Yeni Balıklar Semineri” düzenlendi.

Seminere, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Fethiye Çalış ve Göcek İnlice Su Ürünleri Kooperatifi ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) yetkilileri ile balıkçılar katıldı.

Derneğin istilacı türlere yönelik 2012 yılından beri gerçekleştirdiği çalışmaların anlatıldığı seminerde, Tarım ve Orman Bakanlığı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü’nden Merve Karakuş, aslan ve balon balığına yönelik gerçekleştirilen çalışmalara yönelik sunum yaptı.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü​​​​​​​ öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Tosunoğlu ise; aslan balığı avcılığında kullanılabilecek av araçlarıyla ilgili balıkçıları bilgi aktardı.

Son olarak, Dr. Tolga Taymaz ise istilacı balık türlerinin veya zararlı deniz canlılarının oluşturduğu sağlık sorunlarına yönelik sunum yaparken, seminerin sonunda Akdeniz Koruma Derneği görevlileri tarafından aslan balığı temizleme yöntemi uygulamalı olarak anlatıldı.