Fethiye’de spor turizmini geliştirmek için yeni adım

Fethiye’de turizmi 12 aya yaymak ve spor turizmini geliştirmek için “Fethiye’de Spor, Turizmde Rekor” projesi hayata geçirilecek.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) Fethiye’de spor turizminin geliştirilmesi amacıyla başlattığı “Fethiye’de Spor, Turizmde Rekor” projesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) %100 hibe desteği almaya hak kazandı.

Proje kapsamında Fethiye’de etkin olarak yapılmayan ancak potansiyel taşıyan turistik spor aktivitelerinin yapılabilmesi için gerekli alt yapıların oluşturulması ve yer tespitinin yapılması hedefleniyor. Ayrıca ilçede spor turizmi yönetim stratejisi geliştirilmesi için, kurumsal kapasiteyi arttırmaya yönelik danışmanlık desteği alınacak.

“FETHİYE SPOR TURİZMİ YÖNETİM STRATEJİSİ GELİŞTİRME RAPORU” OLUŞTURULACAK

Proje kapsamında saha çalışmaları, anketler ve yer tespiti çalışmaları ile Fethiye Spor Turizmi Yönetim Stratejisi Geliştirme Raporu oluşturulacak. Raporun içeriği doğrultusunda, Fethiye’nin spor turizmi cazibe merkezleri ve türleri belirlenerek ilçenin spor turizmi haritası ve envanteri ortaya koyulacak.

“SPOR TURİZMİNE İLGİ BÜYÜYOR”

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, turizmi 12 aya yayma çabaları çerçevesinde alternatif turizm türlerine verilen önemin arttığını ifade etti. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası düzeyde spor turizmine ilgide artış olduğunu belirten Çıralı, “Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre küresel turizm sektörü yıllık yüzde 3,5 civarında büyürken, spor turizmi yüzde 10’un üzerinde büyüyor. Bu potansiyeli ilçemizde canlandırmak için FTSO olarak önemli bir projeye imza attığımızı düşünüyorum.” dedi.

“FETHİYE SPOR TURİZMİ İÇİN BİR CENNET”

Fethiye’de spor turizmine yönelik faaliyetler konusunda, Babadağ Teleferik Projesi gibi yatırımlarla halihazırda bir yol alındığını belirten Çıralı şunları söyledi: “Çeşitli parkurlara ayrılmış dünyaca ünlü Likya Yolu’nun Fethiye’den başlaması, yürüyüş ve bisiklet gibi doğa sporlarında rota alternatiflerinin çokluğu, birçok su sporu için Fethiye Yarımadası ve Çalış – Koca Çalış bölgesinin elverişliliği gibi diğer birçok fırsat ise elimizde bulunuyor. Fethiye bu anlamda bir cennet.”