Fethiye’de Göcek Ot Yemekleri Festivali gerçekleştirildi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bu yıl beşincisi düzenlenen Göcek Ot Yemekleri Festivali’nde yöresel ürünler ve otlarla hazırlanan yemekler tanıtıldı.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Göcek Kültür ve Turizm Derneği tarafından Göcek Mahallesi kordonda gerçekleştirilen 5’inci Göcek Ot Yemekleri Festivali’nde, yörede yetişen otlar ve otlardan yapılan yemekler satışa sunuldu.

Etkinlikte, aralarında yöresel kıyafet giyenlerin de bulunduğu katılımcılar halk oyunları oynarken, festival kapsamında düzenlenen yarışmada, Türkiye Aşçılar Federasyonu üyelerinden oluşan jüri, en lezzetli ot yemeğini belirledi.

“OTLARDAN YAPILAN YEMEKLERİ MİSAFİRLERLE BULUŞTURUYORUZ”

Gelenekselleşen festivalle kültürün yaşatılmaya çalışıldığını söyleyen ve katılımcılara dağlardan toplanan ot ile doğal çayların tanıtıldığını belirten Göcek Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Onur Ugan, “Otlardan yapılan yemekleri misafirlerle buluşturuyoruz. Atalarımızın yediği yemekleri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Böylece sağlıklı gıdayı yaygınlaştırmak, köy yaşamını devam ettirmek ve çocuklarımızı hazır gıdalardan uzak tutmayı hedefliyoruz” diye konuştu.